Czy czuję się cenzurowany przez serwisy społecznościowe i portale?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy czuję się cenzurowany przez serwisy społecznościowe i portale?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/REDPIXEL.PL

Podobno w internecie można znaleźć wszystko. To nieprawda, bo to platformy i serwisy internetowe decydują o tym, co zobaczymy w sieci i co będziemy mogli zamieścić.

Posłuchaj

Czy portale społecznościowe nas cenzurują? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Facebook, Google, Twitter podsuwają treści monitorując nasze zachowania, a z drugiej strony blokują konta i grupy dyskusyjne. Często ofiarami takich praktyk padają użytkownicy indywidualni, ruchy społeczne i firmy, które nie łamią prawa. 

Facebook 1200.jpg
Facebook to "neutralna platforma" czy agencja reklamowa?

Decyzje podejmowane są arbitralnie, a procedura odwołania nie działa. Wolność w internecie? Wolne żarty! Fundacja Panoptykon postanowiła pozwać Facebooka, w sprawie dotyczącej zablokowanych kont Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Organizacja od 10 lat prowadzi w Polsce edukację przestrzegając przed działaniem substancji psychoaktywnych i pomagając osobom uzależnionym. Zdaniem społeczników Facebook podważył reputację inicjatywy blokując jej konta. W przypadku Społecznej Inicjatywy Narkopolityki jak i w innych przypadkach blokowania kont, nie wiadomo co konkretnie nie spodobało się moderatorom. 

– Trzeba podkreślić, że Facebook był bardzo istotnym elementem działalności SIN. Jest ona skierowana do grupy ludzi młodych, którzy niekoniecznie korzystają z tradycyjnych środków masowego przekazu, za to są bardzo aktywni w mediach społecznościowych. Są też badania pokazujące, że takie portale są skutecznym kanałem dotarcia z wiedzą na temat zdrowia publicznego do ludzi młodych – wyjaśnia Dorota Głowacka prawniczka fundacji Panoptykon. Rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego podkreśliła, że wolność słowa, o którą w tej sprawie walczy fundacja, nie oznacza przyzwolenia na rozpowszechnianie treści nielegalnych. 

Facebook 1200 shutterstock.jpg
Czy media społecznościowe czeka rewolucja?

Jak mówił Jakub Turowski, odpowiedzialny za politykę publiczną Facebooka w Polsce i w krajach bałtyckich, portal ten jest miejscem pozwalającym użytkownikom dzielić się tym, co dla nich ważne. – Z tej perspektywy dajemy ludziom głos. Wolność słowa, w tym rozumieniu, jest absolutnie kluczowym elementem w naszej działalności. Równoległe zapewnienie bezpieczeństwa naszym użytkownikom jest tak samo ważne. Znalezienie równowagi jest nie lada wyzwaniem – dodaje gość audycji "Za, a nawet przeciw", jednocześnie zwracając uwagę, że od 2018 roku istnieją w Facebooku dwie ścieżki odwoławcze . 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Dorota Głowacka (prawniczka, fundacja Panoptykon), Łukasz Dec (serwis telko.in), Cyprian Gutkowski (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń), Jakub Turowski (odpowiedzialny za politykę publiczną Facebooka w Polsce i w krajach bałtyckich), Przemysław Pająk (redaktor naczelny portalu Spider's Web), Konstanty Młynarczyk (serwis informacyjny Chip)
Data emisji: 7.05.2019 
Godzina emisji: 12.07

gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane