X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy w imię solidarności społecznej powinniśmy wspierać finansowo osoby niepełnosprawne?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 13:55
Rząd zapowiedział wypłatę 500 złotych co miesiąc osobom niepełnosprawnym powyżej 18. roku życia, całkowicie niezdolnym do pracy. 
Audio
  • Czy w imię solidarności społecznej powinniśmy wspierać finansowo osoby niepełnosprawne? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Osoby niepełnosprawne czekają na nasza pomoc. To jedna z grup osób najmocniej zagrożonych wykluczeniem.
Osoby niepełnosprawne czekają na nasza pomoc. To jedna z grup osób najmocniej zagrożonych wykluczeniem. Foto: shutterstock.com/Rawpixel.com

wózek inwalidzki niepełnosprawność 1200.jpg
Wyjątkowy projekt Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka "Podaj Dalej"

Projekt ustawy ma być gotowy w czerwcu, a w lipcu ma trafić do Sejmu. Koszt wypłaty dodatku ma wynieść ok. 3 miliardów złotych rocznie. Jak zapewnia premier Morawiecki, pieniądze pochodzić będą z podatku od sprzedaży detalicznej, który po decyzji Sądu Unii Europejskiej będzie w Polsce wprowadzony w przyszłym roku. 

– Bardzo ubolewam nad tym, że sytuacja osób niepełnosprawnych, problemy tych osób czy kompleksowe świadczenie im pomocy, jakoś zbiega się tak i jest traktowane jako przedmiot walki politycznej. Mamy przez to bardzo wiele podziałów w środowisku osób niepełnosprawnych. Mamy świadczenia, które są dawane wyrywkowo i nie zawsze trafiają tych, do których powinny trafić – ocenia posłanka Agnieszka Ścigaj z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jak zwraca uwagę wiele niejasności, w kwestii pomocy osobom niepełnosprawnym, jest związanych z brakiem regulacji, dotyczących sposobów orzekania o niepełnosprawności.  


niepełnosprawny basen1200.jpg
Niepełnosprawnik, czyli pomocna wyszukiwarka

Iwona Hartwich z Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych zwróciła uwagę, że propozycja jest bardzo mało konkretna. – Nie ma projektu ustawy. Dziś nikt z rządu nie potrafi powiedzieć, kiedy te pieniądze będą należały się osobie niepełnosprawnej. My 40 dni błagaliśmy o pomoc, byliśmy językiem naszych dzieci, które błagały o 500 zł na życie. Tuż przed wyborami okazuje się, że rząd rzekomo znalazł te środki, ale namacalnie ich jeszcze nie ma – zauważa gość "Za, a nawet przeciw". 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz publicystów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Agnieszka Ścigaj (posłanka Kukiz'15, sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny), Przemysław Żydok (prezes zarządu Fundacji "Aktywizacja"), Beata Mirska-Piworowicz (prezes Stowarzyszenia "Damy radę"), Iwona Hartwich (Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych), Zuzanna Janaszek-Maciaszek (Fundacja im. doktora Piotra Janaszka "Podaj Dalej"), Łukasz Korwin (prezes Fundacji "Sprawni")
Data emisji: 3.06.2019 
Godzina emisji: 12.09

gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy miasta powinny stosować środki przeciwko kleszczom?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 13:00
W wielu miastach już rozpoczęto akcję opryskiwania antykleszczowego, która ma zmniejszyć ryzyko chorób u ludzi i zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przekażę 1 procent na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 14:10
Z danych resortu finansów wynika, że liczba podatników, którzy w 2018 dokonali przekazania jednego procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, wyniosła 14 milionów i 100 tysięcy.
rozwiń zwiń