Czy Polacy masowo przestali używać foliowych torebek?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Polacy masowo przestali używać foliowych torebek?
Europosłowie poparli stanowisko, aby aby kraje UE zapewniły, że 90 proc. materiałów zawartych w opakowaniach nadawało się do recyklingu.Foto: shutterstock.com/ARIMAG

Wymiana pieców węglowych miała być finansowana z opłaty recyklingowej pobieranej od każdej torby foliowej o grubości od 15 do 50 mikrometrów.

Posłuchaj

W czym Polacy noszą zakupy? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Plan nie wypalił, ponieważ do kasy państwa w całym ubiegłym roku wpłynęło z opłaty recyklingowej marne siedemdziesiąt jeden milionów złotych. Marne, bo rząd zakładał, że wpłynie miliard sto pięćdziesiąt milionów. Dlaczego tak się stało? Może sklepy sprzedają nam przede wszystkim grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów), od których nie muszą odprowadzać opłat do budżetu?

– Ważna jest edukacja ekologiczna, którą my, jako Ministerstwo Środowiska, również prowadzimy. Podkreślamy, aby plastikowych toreb wielokrotnego użytku nie stosować – wyjaśnia Bogusława Brzdąkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Odpadami w Ministerstwie Środowiska. – Chcielibyśmy zachęcić wszystkich do używania toreb tekstylnych – dodaje.

– Zużycie toreb jednorazowych nie zmniejszyło się radykalnie. Ludzie po prostu się do tego przyzwyczaili. Myślę, że kierunek jest jeden – trzeba ograniczyć ilość plastiku. Oczywiście, że reklamówki o różnych grubościach powinny być naznaczone opłatami, ale to problemu nie rozwiąże. Trzeba globalnie zastanowić się nad używaniem plastiku – podkreśla Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz publicystów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Bogusława Brzdąkiewicz (zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Odpadami, Ministerstwo Środowiska), Tomasz Uciński (prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami), Edyta Kochlewska (redaktor naczelna portalu DlaHandlu.pl), Ewa Chodkiewicz (fundacja WWF Polska), Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy), Areta Szpura (autorka książki "Jak uratować świat?")
Data emisji: 5.06.2019 
Godzina emisji: 12.09

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane