X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Czy napisałem już testament?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 13:00
Czym jest testament? Czy od jego napisania się umiera? Czy testamenty sporządzają wyłącznie ludzie zamożni, umierający lub ci, którzy chcą kogoś wydziedziczyć? 
Audio
  • Czy warto sporządzić testament wcześniej? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Africa Studio

Te pytania naprawdę padają, kiedy chodzi o spisanie tzw. ostatniej woli. Według Millward Brown tylko trzynastu na stu Polaków powyżej 50. roku życia napisało testament. Zbliża się Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. 

– Od lat próbujemy odczarować myślenie o testamentach, bo te kojarzą się raczej negatywnie. Panuje myślenie, że jeżeli ktoś pisze testament, to jest bliski śmierci albo chce kogoś wydziedziczyć, zemścić się itd. My chcemy uczyć tego, że testament może być czymś dobrym, czymś, co zaprowadzi pewien ład w rodzinie, da pewność, co ma się wydarzyć. Może być podziękowaniem, zabezpieczeniem dla wszystkich, na których nam zależy – mówi Zuzanna Maciaszek-Janaszek, prezes zarządu Fundacji "Podaj dalej", która jest współorganizatorem kampanii "Napisz Testament".

– W przypadku pisania testamentu odręcznie warto pamiętać o tym, że jest to czynność formalna, więc wymaga ona użycia formalnego języka. Dzięki temu później nie ma wątpliwości, co ma wynikać z tego dokumentu, jak go interpretować. Zalecamy korzystanie z pomocy notariusza, tak żeby testament miał formę aktu notarialnego. Jeżeli pozostawimy jego pisanie na ostatnie chwile, notariusz może odmówić sporządzenia aktu. Zdarza się, że notariusz zaproszony do szpitala stwierdza, że osoba nie jest już w stanie złożyć oświadczenia woli, na podstawie którego rozporządzi swoim majątkiem – radzi Łukasz Martyniec, prawnik, doradca sukcesyjny, specjalista do spraw prawa spadkowego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Zuzanna Celmer (psychoterapeutka), Robert Kawałko (prezes i założyciel fundacji "Polski Instytut Filantropii"), Zuzanna Maciaszek-Janaszek (prezes zarządu Fundacji "Podaj dalej"), mec. Łukasz Martyniec (prawnik, doradca sukcesyjny, specjalista do spraw prawa spadkowego), Maria Serafin (była szefowa Rada Seniorów Miasta Konina, słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku), Ewelina Szeratics (manager kampanii "Napisz Testament")
Data emisji: 23.09.2019
Godzina emisji12.09

kr/kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy obietnice polityków wpływają na moje wybory?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 13:13
Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 13 października. Partie rozpoczęły swoje kampanie i składanie konkretnych obietnic. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zdecydowałbym się na edukację domową?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 13:00
Domowe nauczanie w Polsce jest możliwe od 1991 roku. Prawo oświatowe pozwala na uczenie dziecka w domu, za zgodą dyrektora szkoły, do której zapisane jest dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zakazać smakowych e-papierosów?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 13:13
Główny Inspektor Sanitarny w tym tygodniu wyśle do szkół list w sprawie e-papierosów. Chodzi o uprzedzenie rodziców przed skutkami, jakie dla zdrowia dzieci mogą mieć te urządzenia.
rozwiń zwiń