more_horiz

Coraz więcej z nas zmaga się z bezsennością. Jak sobie z nią radzić?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 09:03
– Naukowcy potwierdzili, że liczenie baranów jest metodą przeciwskuteczną, bo jeszcze bardziej zwiększa nasz poziom napięcia – mówi dr Michał Skalski, psychiatra, lekarz snu. 
Audio
  • Dlaczego coraz więcej osób ma problemy ze snem i jak je przezwyciężyć? Zapraszamy do Trójki – ranek)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Marcos Mesa Sam Wordley

magdalena filcek 663.jpg
Dlaczego warto zdrzemnąć się w ciągu dnia?

Połowa Polaków i jedna trzecia Europejczyków ma problemy ze snem. – Coraz częściej problem dotyczy ludzi młodych – zaznacza rozmówca Izabeli Woźniak. 

Jan Stradowski, dziennikarz naukowy zwraca uwagę, że żyjemy otoczeni przez sztuczne światło w domu i w biurze, a także światło z ekranów telefonów czy komputerów. – Jest ono wyjątkowo niebezpieczne dla naszego rytmu dobowego, zwłaszcza jeżeli jest niebieskawe. Przestawia nam zegar biologiczny na tryb czuwania. Takie światło naturalnie pojawia się w godzinach porannych, kiedy mózg "ustawia się" w gotowości do działania – wyjaśnia ekspert. Dlatego wieczorem lepiej unikać zabawy smartfonem czy tabletem.

sny shutterstock_521730058 1200.jpg
Czy do spania jest potrzebna energia?

Według najnowszych badań, najlepszą metodą wspomagającą zaśnięcie jest… muzyka. Specjaliści przepytali blisko 700 osób w różnym wieku, różnej płci, o różnych rytmach snu. I okazało się, że najszybciej zasypiają przy Janie Sebastianie Bachu.

Jakie parametry powinna mieć muzyka, aby ułatwiać nam zasypianie? Brzmienie jakich instrumentów wpływa najbardziej kojąco na nas? Czy bezsenność osób młodych i starszych różni się od siebie?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego:  Izabela Woźniak
Data emisji: 15.05.2019
Godzina emisji: 6.23

gs/ml

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem