Powstanie Warszawskie w eterze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstanie Warszawskie w eterze
Łączniczka AK Jolanta Kolczyńska ps. "Klara", Adam Drzewoski ps. "Philips", żołnierz Oddziału Zaremba-Piorun Jerzy Kaczyński oraz prezes Warszawskiego Terenowego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców Jerzy Szawarski podczas nadawania audycji za pomocą repliki radiostacji "Błyskawica". Warszawa, 2012 rok.Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Radiostacje działające w trakcie Powstania Warszawskiego nie tylko informowały warszawiaków i Polaków poza granicami kraju o sytuacji na polu walki. Odegrały również nieoceniąconą rolę w podtrzymywaniu morale żołnierzy i przekazywały słowa nadziei na zwycięstwo.

Posłuchaj

Radiostacja "Błyskawica" nadawała do samego końca Powstania Warszawskiego (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Skonstruowana w 1943 roku przez Antoniego "Biegłego" Zębika radiostacja "Błyskawica" w czasie drugiej wojny światowej była jedyną, która nadawała bezpośrednio z pola walki. Rozpoczynająca nadawanie melodia "Warszawianki" towarzyszyła powstańcom od 8 sierpnia do 4 października 1944 roku, kiedy to została zniszczona w obawie, że dostanie się w ręce Niemców. 

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

– Dla samej Warszawy i jej mieszkańców radiostacja była źródłem informacji o tym, co się dzieje w mieście, ale także różnego typu porad, audycji rozrywkowych, audycji muzycznych – wspomina porucznik Adam Drzewoski, pseudonim "Benon" albo "Philips", w czasie Powstania Warszawskiego żołnierz służb łączności AK. – Była też źródłem informacji przez Londyn dla prasy światowej o tym, co dzieje się w Warszawie, jak zachowują się Niemcy, jakie są warunki życia – dodaje. 

W czasie powstania działało także Polskie Radio, które dzieliło z Błyskawicą ten sam nadajnik, a także "Burza" i Radio "Żoliborz".

– Polskiemu Radiu wydzielono dwie audycje dziennie. Nadawano o tym, co się działo w walczącym mieście. Byli polowi sprawozdawcy wojenni, bardzo często dziennikarze, którzy szli na miasto i kiedy jakiś oddział stacjonował w pobliżu, notowali to, co jakiś żołnierz powiedział, tak jak to robi się dzisiaj – mówił Rafał Brodacki, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Czego dotyczyły nadawane wówczas audycje Polskiego Radia? Jak powstańcy chronili ciężkie i nieporęczne nadajniki przed wrogiem?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzący: Marcin Łukawski
Autorzy materiału reporterskiego: Marcin PośpiechIzabela Woźniak
Data emisji: 1.08.2019
Godzina emisji: 6.19, 7.40

kr/mk

Polecane