X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Kapsuła czasu w Ziębicach została otwarta. Co znaleziono w środku?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 06:30
Ziębice – mała miejscowość na Dolnym Śląsku może zapisać się na mapie atrakcji historycznych. Podczas remontu budynku dawnego kościoła ewangelickiego robotnicy odnaleźli… kapsułę czasu.  
Audio
  • Skarby historii ukryte w wieży byłego kościoła na Dolnym Śląsku (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Jeden z artefaktów znalezionych w kapsule czasu w Ziębicach
Jeden z artefaktów znalezionych w kapsule czasu w ZiębicachFoto: tvp.info

Kapsułę odkryto przypadkiem, po zdjęciu kuli wieńczącej kopułę wieży remontowanego budynku. Kościół wybudowano w 1797 roku w miejscu zameczku książęcego powstałego w XV wieku. W niezmienionym stanie przetrwał do drugiej wojny światowej. Od 1969 roku służy dla celów oświatowych, obecnie jako hala sportowa. 

– Wszystko wskazuje na to, że może być to jedna z najstarszych kapsuł czasu, jakie znaleziono na świecie. Najstarsza kapsuła na świecie pochodzi z XVIII wieku i została odkryta w Bostonie w Stanach Zjednoczonych. Nasza kapsuła prawdopodobnie jest młodsza od bostońskiej o dwa lata – mówił burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz jeszcze przed jej otwarciem.

Budynek byłego kościoła ewangelickiego w Ziębicach, w którym obecnie mieści się hala sportowa. Kapsułę czasu znaleziono w wieży budynku podczas remontu (foto: polska-org.pl) Budynek byłego kościoła ewangelickiego w Ziębicach, w którym obecnie mieści się hala sportowa. Kapsułę czasu znaleziono w wieży budynku podczas remontu (foto: polska-org.pl)

Oficjalne otwarcie miedzianej kapsuły nastąpiło we wtorek 12 maja o godzinie 11.00 w miejscowym urzędzie gminy. Jej zawartość okazała się jedną z najstarszych w regionie. W środku znaleziono dokumenty z okresu budowy kościoła, gazetę, list mieszkanki miasta, monety z końca XVIII wieku oraz dokumenty. Część przedmiotów umieszczono w kapsule znacznie później, czyli 120 lat temu w rocznicę budowy świątyni. Większość z nich zachowała się w bardzo dobrym stanie. Ponadto, kapsuła nosi inne ślady dawnych czasów – zauważono w niej dziury po kuli, zapewne pochodzące z drugiej wojny światowej.

Zabytkowe artefakty zostaną poddane konserwacji, a dokumenty przetłumaczone i opisane. Teraz wystarczy czekać, aż muzea zostaną całkowicie otwarte dla zwiedzających i mieszkańcy regionu będą mogli zobaczyć znaleziska na własne oczy.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi:
 Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Elżbieta Osowicz (Radio Wrocław)
Data emisji: 12.05.2020
Godzina emisji: 6.25

kr

Czytaj także

Sylwester wśród pięknych zabytków

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 12:51
Zabawa pod gołym niebem to świetna okazja do podziwiania wyjątkowych budynków, których na co dzień możemy nie zauważać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojenne i powojenne losy ołtarza Wita Stwosza. Jak odzyskano arcydzieło?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 01:03
Przez blisko 500 lat ołtarz nigdy nie opuścił swojego miejsca. Zdemontowany został we wrześniu 1939 roku w obawie przed działaniami wojennymi. Dzieło składające się z blisko 1000 części wywieziono w skrzyniach do Sandomierza. – To było tymczasowe zabezpieczenie. Nie możemy myśleć ahistorycznie. Nikt nie spodziewał się, że tak będzie wyglądała okupacja i że na taką skalę będzie prowadzony rabunek –  przypomina Agata Wolska, autorka książki "Zagrabiony odzyskany. Historia powrotu ołtarza Wita Stwosza do Krakowa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dom wiecznotrwały". Tu mieszkali sowieccy decydenci

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 23:55
– To książka, która wykracza poza to, co rozumiemy jako książki historyczne – mówi o "Domu władzy" historyk Wojciech Stanisławski. Autorem wspomnianej książki jest urodzony w Związku Sowieckim amerykański historyk Yuri Slezkine.
rozwiń zwiń