X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Julia Hartwig: u Szymborskiej nie ma słowa "ja"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 09:30
- Strasznie są bogate te wiersze. Mają pozór lekkości, ale to tylko pozór - mówiła o poezji Szymborskiej jej przyjaciółka Julia Hartwig.
Audio
Julia Hartwig: u Szymborskiej nie ma słowa ja
Foto: fot. PAP/Jacek Bednarczyk

- W tej poezji dużo jest humoru, "przekrętu" w sensie stylistycznym, niespodziewanych rozwiązań. Dla mnie osobiście to ciekawa sprawa, że nie pada u niej prawie słowo "ja" - opowiada Julia Hartwig. - Te wiersze są niewątpliwie przesiąknięte uczuciem, poczuciem związku ze społecznością. Ale też niechęcią, bo można stracić czas albo trafić na złych ludzi.

Kilka tygodni temu Julia Hartwig gościła w Trójce. O poezji Wisławy Szymborskiej mówiła, że pozwalała nabrać dystansu do życia. - Kluczową cechą jej twórczości jest dyskrecja i umiejętność wzbudzania empatii. Wbrew naturze autorki, wbrew założeniu by trzymać się z daleka - mówiła.

W życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej był taki moment, który był wielkim triumfem oraz wielkim zagrożeniem - Nobel. Tak twierdził w rozmowie z pisarzem Andrzejem Franaszkiem dziennikarz Trójki, Jerzy Sosnowski. Po otrzymaniu nagrody poetka przez pewien czas nie wydawała swoich wierszy. Już w przemowie noblowskiej mówiła, że na temat poezji wypowiada się rzadko lub prawie wcale.

- Poeci nie bardzo lubią mówić o poezji, po prostu ją uprawiają - twierdzi Hartwig - To rezerwa, stosunek.Nie wszystko jest do powiedzenia, ale z drugiej strony bardzo dużo nas wszystkich z Wisławą Szymborską łączy.

usc

Czytaj także

Wisława Szymborska nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 09:10
Noblistka zmarła w Krakowie, miała 88 lat. Przypominamy archiwalne nagrania Polskiego Radia. Poetka goszcząc u nas, dawała się czasem namówić i czytała na antenie swoje wiersze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisława Szymborska: Życie trzeba czytać

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 09:31
- Wiersze zaczyna się pisać bardzo wcześnie. Potem przeważnie się je zarzuca, ja byłam z tych osób, które przy tym zostały - mówiła Noblistka. Przypominamy wywiady z poetką przeprowadzone w Polskim Radiu w latach 60 i 70.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jej wiersze pomogą nam żyć

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 09:15
- Te słowa, idealnie trafiając w sedno, nie ranią, nie zabijają, nie pustoszą. Jej jasność nie jest nigdy aluzją do ciemności - pisał o poezji Wisławy Szymborskiej Zbigniew Bieńkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odeszła mistrzyni ciepłej ironii

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 22:00
- Dla mnie kluczem do Jej poezji jest ratunek, to jest poezja ratunkowa. Ona chciała podtrzymywać ludzi, nas. I to się udało - mówił na antenie Trójki Anders Bodegard, tłumacz poezji Wisławy Szymborskiej na język szwedzki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To była chodząca skromność" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 08:06
Bogdan Zdrojewski (minister kultury): Wisława Szymborska była wielką poetką, a równocześnie radosną, spontaniczną osobą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisława Szymborska: skromna i bardzo dowcipna

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 09:20
- Mam nadzieję, że mi się nie przewróci w głowie. Bo tu już nie jest ten wiek, żeby się komuś przewracało w głowie, prawda? - tak mówiła po przyznaniu nagrody Nobla. Wisława Szymborska była osobą niezwykle skromną i łagodną, wspominają przyjaciele.
rozwiń zwiń