more_horiz

Dziewczyny z powerem. Bibliotekarki łamią stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 19:00
Staroświeccy, surowi, do tego w strojach z minionej epoki. Ponoć tak najczęściej wyobrażamy sobie bibliotekarzy. Bibliotekarki z miejskiej biblioteki w Lublinie postanowiły przełamać ten stereotyp. Promują czytelnictwo na Facebooku za pomocą tzw. sleeveface'ów. To zdjęcia, na których okładki książek, wyglądają jak części ciała.
Audio
  • Dziewczyny z powerem. Bibliotekarki łamią stereotypy (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Dziewczyny z powerem. Bibliotekarki łamią stereotypy
Foto: Glow Images/East News

- O bibliotekarzach można powiedzieć wszystko, ale nie to, że są sztywni i mało pomysłowi - przekonuje Ewa Małolepsza z warszawskiej biblioteki "Przystanek Książka". - Uśmiechamy się do czytelników, bo kochamy te pracę. Rzeczywiście walczymy ze stereotypami. Ludzie lubią przebywać w bibliotece, lubią spędzać z nami czas - dodaje.
Marta Piasecka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie mówi, że pomysł zrodził się z burzy mózgów. - Jesteśmy dziewczynami z powerem, które nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu, zawsze musimy coś robić. Widziałyśmy kiedyś podobny pomysł, ale z okładkami płyt winylowych. Stwierdziłyśmy, że można coś takiego zrobić z książkami - opowiada.
Zdaniem Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej, to świetny pomysł. - To pokazuje, że w bibliotekach jest energia. Sukcesem jest to, że bibliotekarki przyciągnęły uwagę mediów. Pokazuje też, że są nie tylko osobami dowcipnymi , ale też z niezwykłą wyobraźnią. Fakt, że bibliotekarki są tłem dla okładek można rozpatrywać w wielu wymiarach - zauważa.
- Kolejną akcją jest "Odjazdowy bibliotekarz" - mówi Dominika Paleczna z serwisu bibliosfera.net - Na czym ona polega? Bibliotekarze z czytelnikami wsiadają na rowery i jadą przez miasto i w przeróżny sposób promują książki. W Polsce, w akcji, jechało ponad 200 miejscowości, mieliśmy też cztery edycje w Nepalu i USA. - Naszą akcją udało się złamać stereotyp bibliotekarza. Udowodniłyśmy, że lubelscy bibliotekarze są naprawdę fajni. Akcja przyciągnęła nowych czytelników. Książka ma przyszłość - podsumowuje Marta Piasecka.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotował Mariusz Krzemiński.

Popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku od godz. 16 do 19.

(mp)


Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura Trójka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem