"Trzy sztuki w Antarktyce". Tego jeszcze nie było

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trzy sztuki w Antarktyce". Tego jeszcze nie było
Antarktyka (zdjęcie ilustracyjne)Foto: flickr.com/andikam

- Takiego wydarzenia w radiu jeszcze nie było i długo nie będzie. Jak nam się uda, będą o nas pisać w encyklopediach - mówi pół żartem, pół serio Paweł Drozd, dziennikarz Trójki, jeden z uczestników wyprawy "Trzy sztuki w Antarktyce".

Posłuchaj

Paweł Drozd i Bartosz Stróżyński o wyprawie "Trzy sztuki w Antarktyce" (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Przez rok pracowali nad koncepcją podróży, robili próby na morzu i lądzie oraz zbierali fundusze. A wszystko po to, żeby spełnić marzenia o wyprawie do przylądków ludzkiej wrażliwości. Taka właśnie myśl przyświeca projektowi "Trzy sztuki w Antarktyce", w którym wezmą udział:

  • Adam Nowak - lider, wokalista i kompozytor piosenek zespołu Raz Dwa Trzy,
  • Bartosz Stróżyński - fotograf ekstremalny,
  • Olaf Lubaszenko - aktor i reżyser, ambasador wyprawy.

W trakcie przedsięwzięcia towarzyszyć im będzie Paweł Drozd, a jego relacje będzie można usłyszeć w Trójce, która objęła ten projekt swoim patronatem. Pierwsza z nich już 15 lutego. 

"

"Trzy sztuki w Antarktyce" to bezprecedensowe przedsięwzięcie w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów

"Trzy sztuki w Antarktyce" to pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki oraz transmisja tych wydarzeń na antenie Programu 3 Polskiego Radia. - 12 lutego wsiadamy w samolot do Buenos Aires, a stamtąd lecimy do miasteczka Ushuaia na Ziemi Ognistej. 15 lutego okrętujemy się na jachcie i płyniemy w stronę Antarktydy, by spełnić nasze marzenia - opowiada Paweł Drozd, którego relacje z wyprawy będzie można usłyszeć w Trójce od poniedziałku do czwartku o godz. 17.10. - Oczywiście, o ile nie przeszkodzą w tym ekstremalne warunki panujące na morzu, a potem na najzimniejszym kontynencie świata - dodaje dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia.

Oprócz niego na jacht wsiądą: Adam Nowak z zespołu Raz, Dwa, Trzy; Bartosz Stróżyński (płetwonurek, fotograf, szef i pomysłodawca wyprawy); dwóch operatorów kamery; szef techniczny wyprawy; reżyser oraz dwie osoby załogi stałej jachtu. Razem 9 osób. - Cel wyprawy jest jeden choć podzielony na trzy części: opowiedzieć o Antarktyce oraz o tym, jak uczestnicy wyprawy ją odbierają poprzez trzy sztuki: film, muzykę i fotografię - mówi Bartosz Stróżyński, który dodaje: - Jeśli chodzi o film dokumentalny, to przewidziane są zdjęcia filmowe pod wodą oraz z drona.

Uczestnicy wyprawy podczas konferencji prasowej (fot. mat. prom) Uczestnicy wyprawy podczas konferencji prasowej (fot. mat. promocyjne)

Film powstanie do końca tego roku pod okiem Olafa Lubaszenki (który ze względów zdrowotnych musiał zrezygnować z podróży, ale nadal jest w zespole). Z kolei Adam Nowak podczas rejsu napisze nową piosenkę i premierowo wykona ją z Antarktyki na żywo w Trójce - w ramach mini-koncertu, który wyemitowany zostanie w sobotę 11 marca w audycji "Lista osobista" (godz. 19.00-22.00). Będzie to pierwszy na świecie koncert z Antarktydy. Odpowiedni sprzęt do realizacji zarówno transmisji, jak i nagrania tego występu przygotował Romuald Wrzodak z Polskiego Radia.

Sam Bartosz Stróżyński, szef wyprawy, odpowiedzialny jest za fotografię i oprócz standardowych zdjęć wykona cykl fotografii techniką kolodionową, tzn. na szkle - tak jak robiło się zdjęcia 150 lat temu.

Zakończenie wyprawy zaplanowano na 18-21 marca.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym uczestnicy wyprawy mówią o przygotowaniach i trudnościach, jakich spodziewają się na biegunie.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi:
Robert Kantereit
Goście: Paweł Drozd (dziennikarz PR3), Bartosz Stróżyński (fotograf)
Data emisji:
9.02.2017 
Godzina emisji: 17.15

mk/fbi

Polecane