"Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" w całości na deskach teatru

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" w całości na deskach teatru
Scena ze spektaklu "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią"Foto: Mateusz Strzelecki

Utwór ten uznawany jest za najcenniejszy zabytek polskiej średniowiecznej poezji świeckiej i jednocześnie pierwszy tekst humorystyczny w literaturze polskiej.

Posłuchaj

O spektaklu "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Wyłania się z niego portret średniowiecznej Śmierci, która została poczęta wraz z zerwaniem przez Ewę jabłka z rajskiego drzewa, a narodziła się w chwili, gdy Adam skuszony przez Ewę skosztował owocu. 

– W "Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" wymieniane są zawody, które w tamtych czasach "szwankowały" – opowiada reżyser, Jan Korwin-Kochanowski. Na przykład karczmarki straszyło się śmiercią, żeby nie chrzciły piwa lub szewców, żeby robili lepsze buty.

"Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" nie była znana dotąd w całości. Brakujący fragment odnaleziono w jednej z europejskich bibliotek w lipcu 2018 roku. W końcu po raz pierwszy w całości utwór trafił na deski teatru

– Spektakl jest zbudowany na kształt moralitetu, średniowiecznej formy teatralnej, której towarzyszy muzyka z XV wieku, wykonywana na kopiach instrumentów historycznych, takich jak lira korbowa, viel, lutnia, fidel, flety podłużne i cornamusy. Muzyka jest integralną częścią dzieła, ma charakter ilustracyjny -stanowi tło a zarazem dopowiada to, czego nie jest w stanie wyrazić słowo – mówi Agnieszka Szwajgier, kierownik artystyczny zespołu muzyki dawnej Alta.

Pretekstem do wystawienia sztuki jest niesamowite odkrycie, którego dokonał w lipcu 2018 roku profesor Wiesław Wydra z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Polonista odnalazł nieznane dotąd drukowane wydanie utworu, pochodzące z 1542 roku, które zachowało się w całości. Dotąd niepełny tekst dzieła znany był jedynie z pochodzącego z ok. 1463 roku i zaginionego w czasie II wojny światowej rękopisu Biblioteki Seminaryjnej w Płocku.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego materiału dźwiękowego.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Autor materiału: Agnieszka Szwajgier
Data emisji: 11.12.2018
Godzina emisji: 16.41

Polecane