X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dlaczego na polskich banknotach nie ma wizerunku żadnej kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:24
W banknotach interesuje nas głównie nominał, ale nie tylko. Nie da się nie zauważyć, że na polskiej walucie widnieją wyłącznie wizerunki mężczyźni.
Audio
  • O kobietach na polskich banknotach (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie na banknocie o nominale 20 tys. złotych
Wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie na banknocie o nominale 20 tys. złotychFoto: shutterstock.com/vkilikov

Kiedyś banknoty o nominale 20 tys. złotych zdobiła Maria Skłodowska-Curie. W ostatnich dniach Eryk Łon – członek Rady Polityki Pieniężnej, zgłosił pomysł umieszczenia Marii Konopnickiej na banknocie o nominale 800 zł.

– To nie jest dobry pomysł, ponieważ w banknotach trzymamy się systemów dziesiętnych. Mamy banknoty 10-, 20-, 50-, 100-, 200-złotowe i teraz wprowadzony 500-złotowy. Taki przeskok na 800 zł jest bez sensu. Bardziej spodziewany jest banknot 1000-złotowy – ocenia Marek Kondrat z Warszawskiego Centrum Numizmatycznego.

– Uważam, że to świetny pomysł, że kobieta znajdzie się w tym panteonie symboli (...). Maria Konopnicka była osobą, która przecierała szlaki wolności, wyzwolenia, dojrzałości, wykształcenia kobiet – dodaje Ewa Woydyłło-Osiatyńska ze Stowarzyszenia "Kongres kobiet".

Jaka jest historia kobiet na polskich nominałach i gdzie się one wszystkie podziały? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Piotr Łodej
Autorka materiału: Justyna Godz
Data emisji: 10.07.2019
Godzina emisji: 18.20

kr/gs

Czytaj także

Banknoty i monety w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 13:00
Jak wyglądały i z czego były wykonane środki płatnicze w latach 1959-1980? O tym będziemy rozmawiać z numizmatykiem, panem Damianem Marciniakiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odróżnić banknot prawdziwy od fałszywego?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 11:29
Poznaliśmy szczegóły nowych wzorów banknotów, którymi płacić będziemy od przyszłego roku. Zapewnią one lepszą ochronę przed fałszerstwami. Sprawdź co się zmieni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zdobyć banknot o nominale 500 zł?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 14:35
Na serwisach aukcyjnych jego cena sięga 600, czy nawet 700 zł. Wszystko dlatego, że nowy banknot o nominale 500 zł trudno jest dostać.
rozwiń zwiń