X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Lekarze każdego roku będą musieli mierzyć i ważyć palących pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 16:40
Od 1 stycznia 2020 roku lekarz rodzinny będzie miał obowiązek corocznych pomiarów wzrostu i wagi pacjenta oraz przeprowadzenia ankiety dotyczącej palenia papierosów. Tak mówi specjalne rozporządzenie ministra zdrowia.
Audio
  • Lekarze będą zobowiązani corocznie mierzyć i ważyć palących pacjentów (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pilotsevas

Celem tych postanowień jest profilaktyka groźnych chorób cywilizacyjnych. Z nowego pomysłu Ministerstwa Zdrowia nie są zadowoleni sami lekarze, którzy już teraz nie narzekają na brak "papierkowej roboty". Co na to pacjenci i czy takie dodatkowe badania mają sens?

– Tak, to są pytania, które pozwolą lekarzowi oszacować, jak głęboko pacjent jest uzależniony, czy będzie potrzebne leczenie farmakologiczne. Ta ankieta dotyczy tak naprawdę największych czynników ryzyka, jeżeli chodzi o zdrowie – palenia papierosów, nadwagi i otyłości. Nie jest to dodanie nowych obowiązków, tylko co lekarz podstawowej opieki zdrowotnej powinien robić od lat, od zawsze – twierdzi dr Irena Przepiórka, koordynator Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym w Centrum Onkologii w Warszawie.

Co, gdy pacjent nie wyrazi zgody na wypełnienie ankiety? Jakie jeszcze, oprócz nałogu tytoniowego, czynniki wpływają na rozwój chorób onkologicznych? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga 
Autorka materiału: Ewa Dudzińska
Data emisji: 16.07.2019
Godzina emisji: 16.36

kr/kw

Czytaj także

Czy papierosy powinny być coraz droższe?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 13:00
Z jednej strony rząd uszczelnia cały system podatkowy, z drugiej szuka większych wpływów planując podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe prawo antynikotynowe w Szwecji - sprawdź, w jakich miejscach nie zapalisz

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 10:52
Od dzisiaj w Szwecji obowiązuje nowe prawo antynikotynowe, zakazujące palenia tytoniu m.in. w ogródkach kawiarnianych oraz przy wejściach do hoteli. Nieprecyzyjne przepisy budzą jednak sporo wątpliwości wśród palaczy oraz właścicieli lokali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik MS: R. Terlecki wyjaśnił spotkanie z koncernem tytoniowym

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 14:41
- Sprawa spotkania z przedstawicielami koncernu tytoniowego w Sejmie została wyjaśniona przez szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego. Spotkanie odbyło się w budynku Sejmu i nie dotyczyło prac legislacyjnych - powiedział rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.
rozwiń zwiń