Czy Francja staje się adwokatem pokoju na Ukrainie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Francja staje się adwokatem pokoju na Ukrainie?
Władimir Putin i Emmanuel Macron Foto: PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że ma nadzieję, iż jego poniedziałkowe rozmowy z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem doprowadzą w nadchodzących tygodniach do spotkania na szczycie, poświęconego kryzysowi na Ukrainie. 

Posłuchaj

Czas na zmiany na Ukrainie? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Wypowiadając się wkrótce po powitaniu Putina w Forcie Bregancon, letniej rezydencji prezydentów Francji na Lazurowym Wybrzeżu, Macron dodał, że omawiana będzie także kwestia łagodzenia napięć dotyczących Iranu, konflikt w Syrii oraz kwestie kontroli zbrojeń. 

Prezydent Francji zaapelował też o poszanowanie wolności słowa i o wolne wybory w Rosji. Podkreślił, że Moskwa musi przestrzegać podstawowych zasad demokratycznych. 

Macron poinformował, ze w maju 2020 r. uda się do Moskwy na obchody 75. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Putin podziękował francuskiemu prezydentowi za przyjęcie tego zaproszenia – informuje AFP i dodaje, że Rosja przywiązuje najwyższą wagę do swych obchodów rocznicy zwycięstwa, które przedstawiciele Zachodu ignorowali od czasu aneksji Krymu w 2014 r. 

Putin powiedział m.in., że Moskwa nie chce takich protestów, jak te żółtych kamizelek we Francji, ale że pokojowe demonstracje są dopuszczalne. Dodał, że winni złamania rosyjskiego prawa regulującego organizowanie protestów zostaną pociągnięci do odpowiedzialności oraz podkreślił, że nikt nie ma prawa podżegać do starć podczas demonstracji. 

– Myślę, że dla Francji cel jest inny. Macron chciałby pokazać, że jest faktycznym przywódcą Europy i jest partnerem dla wielkich tego świata – mówi Jędrzej Bielecki, dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej". – Jeśli chodzi o Ukrainę, to tutaj ze strony Putina żadnych ustępstw nie będzie. Co musiałby zrobić, żeby doszło do przełomu? Oddać Krym lub Donbas? – dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Kuba Strzyczkowski 
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Jędrzej Bielecki (dział zagraniczny dziennika "Rzeczpospolita")
Data emisji: 19.08.2019
Godzina emisji: 17.19

kw/IAR

Polecane