X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Czy Ukraina powinna obawiać się agresji ze strony Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 17:30
Były burmistrz okupowanej przez bojówkarzy Gorłówki w Donbasie okazał się ukraińskim szpiegiem. Eduard Matiucha przez pięć lat przekazywał ukraińskiemu wywiadowi wojskowemu informacje na temat prorosyjskich separatystów i ich rosyjskich protektorów. Według niego - Ukrainie ze strony Rosji wciąż grozi agresja.
Audio
  • Jak będzie rozwijał się konflikt na linni Rosja-Ukraina? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: shutterstock.com/Photography

Eduard Matiuchin ujawnił się po wyjeździe z terenów zajętych przez bojówkarzy. Jak sam powiedział, podczas przebywania w tak zwanej Donieckiej Republice Ludowej był szpiegiem Głównego Departamentu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Oprócz czasowego pełnienia funkcji mera Gorłówki był też na stanowisku pierwszego sekretarza miejskiego komitetu partii komunistycznej w Gorłówce. Jak wyjaśnił – utrzymywał kontakty między innymi z szefem rosyjskiej partii komunistycznej Giennadijem Ziuganowem.

Według Eduarda Matiuchy Kreml koordynuje swoją działalność w Abchazji, Osetii Południowej, ale też w tak zwanych Donieckiej i Ługańskiej Republikach Ludowych właśnie poprzez partię komunistyczną. Współpracownik ukraińskiego wywiadu przekazał, że według jego wiedzy Rosja w zeszłym roku rozpatrywała zajęcie obwodu charkowskiego i odeskiego. Obecnie zaś może zdecydować się na aneksję części Donbasu, jeśli ukraińskie władze nie pójdą na ustępstwa co do dalszego losu tego regionu.

– Historie, które opowiada Eduard Matiuchin, są grubymi nićmi szyte – stwierdza Jakub Benedyczak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Twierdzi on, że główną prawą ręką Putina w Donbasie jest Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej, co jest całkowicie niemożliwe. Być może jest tak, że rzekomy szpieg ukraiński popadł w konflikt w Donbasie, bądź też zrozumiał, że nie czeka go tam przyszłość i skorzystał z programu wywiadu wojskowego Ukrainy, czyli swego rodzaju instytucji świadka koronnego – mówi.

Czy zaplanowany na 9 grudnia w Paryżu szczyt na temat Donbasu przyniesie przełom? Jakie propozycje rozwiązań mogą paść podczas tego spotkania? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Jakub Benedyczak (Polski Intytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 26.11.2019
Godzina emisji: 17.22

IAR/kr

Czytaj także

Wybory na Białorusi zakończone. Jaką rolę odegrali w nich obserwatorzy?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 17:35
– Obserwujemy, notujemy to wszystko, potem sporządzamy raporty, na których podstawie zostanie sporządzona ocena wyborów. To bardzo ważny element tego, by zachować neutralność w czasie procesu wyborczego – tak funkcję niezależnego obserwatora OBWE opisuje Marek Kuberski, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w Gruzji. O co walczy opozycja?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 17:30
– Demonstracje w Gruzji mają szansę zmienić system polityczny, ale nie natychmiast obalić władzę – mówi Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda i globalne współzależności

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 17:30
– Warto wytłumaczyć naszym obywatelom, na czym polegają współzależności globalne –mówi Joanna Stachyra, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych
rozwiń zwiń