X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Za 30 lat połowa ludzi na świecie będzie krótkowzroczna

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 17:20
– W tej chwili możemy mówić o epidemii krótkowzroczności – mówi chirurg okulista Elżbieta Archacka z Centrum Mikrochirurgii Oka. Przyczyną są przedmioty, które, niestety, w ostatnich latach przyciągają nasz wzrok najczęściej, czyli smartfony i tablety.
Audio
  • Epidemia krótkowzroczności – przyczyną tablety i smartfony (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Antonio Guillem

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że do 2050 roku krótkowzroczność dotknie ponad połowę ludzi na świecie. – Coraz to więcej krótkowzroczności zaczęło pojawiać się od połowy XX w. Ludzie coraz więcej pisali i czytali. W dobie komputerów ilość krótkowzrocznych wad wzroku wzrasta drastycznie. W 2020 roku będzie około 2,5 miliarda ludzi cierpiących z powodu krótkowzroczności, a w 2050 ma ich być już ok. 5,5 miliarda – ostrzega specjalistka.

Czy specjalne szkła okularów i nakładki na ekrany komputerów rzeczywiście chronią nasze oczy? W których krajach żyje najwięcej "minusowców"? Jak możemy zapobiegać krótkowzroczności? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Piotr Łodej
Autorka materiału: Monika Suszek
Data emisji: 9.12.2019
Godzina emisji: 17.17

kr

Czytaj także

Szczepionka w sprayu – czy czeka nas rewolucja w szczepieniach?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 16:51
– Statystycznie przeciw grypie szczepi się niecały 1 proc. dzieci – mówi Katarzyna Mąkólska z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Czy ten stan rzeczy zmieni nowa szczepionka w sprayu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 listopada lekarz może zbadać pacjenta telefonicznie!

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 16:45
Porada lekarza rodzinnego udzielana przez telefon, stała się od 1 listopada pełnoprawną formą leczenia i, według Narodowego Funduszu Zdrowia, odpowiednikiem wizyty w przychodni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nitrozoamina w lekach na cukrzycę. Trucizna czy tylko efekt uboczny produkcji?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 16:20
– Nitrozoaminy w organizmie ma dziś każdy przez to, że zjadamy azotyny i azotany, które są w owocach, warzywach i w peklowanym mięsie. Gdybyśmy ich nie przyjmowali, bylibyśmy zagrożeni jadem kiełbasianym – mówi główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Informacja o tym, że metformina, czyli lek zmniejszający stężenie glukozy we krwi, jest zanieczyszczony substancją rakotwórczą, okazała się nie do końca prawdziwa.
rozwiń zwiń