O czym rozmawiał Emmanuel Macron z Andrzejem Dudą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O czym rozmawiał Emmanuel Macron z Andrzejem Dudą?
Emmanuel Macron i Andrzej Duda Foto: PAP/Leszek Szymański

Prezydent Francji Emmanuel Macron po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie podkreślał konieczność zacieśnienia sojuszu między naszymi państwami w epoce po brexicie.

Posłuchaj

Wnioski ze spotkania Emmanuela Macrona z Andrzejem Dudą (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Francuski przywódca mówił, że liczy na dalszy rozwój współpracy z Polską w dziedzinach gospodarki, energetyki, bezpieczeństwa i obrony. Zauważył, że łączące Polskę i Francję relacje są bliższe, niż by się mogło wydawać. Przypomniał, że Francja jest czwartym co do wielkości inwestorem w Polsce. Na polskim rynku działa ponad tysiąc francuskich przedsiębiorstw, a Francja jest trzecim największym pracodawcą w Polsce, zatrudniającym 200 tysięcy pracowników.

Nawiązując do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który wskazywał na drzemiący potencjał polsko–francuskiej współpracy gospodarczej, Emmanuel Macron mówił, że podobnie jak polski prezydent, jest przekonany, "że możemy zrobić dużo więcej i musimy zrobić dużo więcej w dziedzinach energetyki, klimatu, cyberbezpieczeństwa, współpracy przemysłowej, bezpieczeństwa i obrony". Dodał, że przed nami jeszcze dużo pracy.

W trakcie spotkania prezydentów podpisano program współpracy polsko–francuskiego partnerstwa strategicznego dotyczący wielu dziedzin, między innymi współpracy gospodarczej i naukowej. W obecności obu prezydentów podpisano też deklarację intencji na rzecz wzmocnienia współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Francuski przywódca zwracał uwagę na szczególny charakter swojej wizyty w Polsce. Przypomniał, że jest to jego pierwsza wizyta w Polsce jako prezydenta Francji. Podkreślał, że jest to jednocześnie także jego pierwsza wizyta europejska w tym roku i pierwsza w okresie, w którym rozpoczęła działalność nowa Komisja Europejska. Pierwsza także w epoce po brexicie. "To wszystko dla mnie stanowi ważny symbol wskazujący na sojusz, który należy zacieśnić, aby Europa była zjednoczona, ale także bardziej skuteczna, silna, bardziej suwerenna w niepewnym świecie i odpowiadająca na nasze wyzwania" – mówił Emmanuel Macron.

Emmanuel Macron podkreślał, że Francja nie jest ani prorosyjska, ani antyrosyjska, ale proeuropejska. "Nie jestem ani trochę naiwny, ale zdaje sobie sprawę, że w interesie bezpieczeństwa Europy – tak Francji, jak i Polski – jest ustanowienie wymagającego dialogu politycznego z Rosją" – mówił Emmanuel Macron, podkreślając, że "ten dialog, choć będzie trudny, jest niezbędnym warunkiem uzyskania postępu w sprawie Ukrainy".

Polityk dodał, że Francja chce "zaangażować się i wziąć na siebie odpowiedzialność za konkretny dialog w zakresie kontroli zbrojeń, zwłaszcza jeśli mają one jakiś związek z Europą. "Chcemy, aby Polska była na czele tych prac" – podkreślił francuski przywódca.

– Prezydent Francji odgrywa bardzo ważną rolę we współczesnej Europie. Pretenduje on do lidera Starego Kontynentu. Po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię rola Francji jeszcze dodatkowo wzrośnie. Przy tej okazji wzrośnie też rola Polski – ocenia prof. Małgorzata Molęda-Zdziech z Biura Promocji Nauki Polskiej Akademii Nauk w Brukseli.

Emmanuelowi Macronowi w Warszawie towarzyszą ministrowie spraw zagranicznych, obrony, gospodarki oraz kultury.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Piotr Łodej
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: prof. Małgorzata Molęda-Zdziech (Instytut Studiów Międzynarodowych, Szkoła Główna Handlowa, Biuro Promocji Nauki Polskiej Akademii Nauk w Brukseli)
Data emisji: 03.02.2020
Godzina emisji: 17.19

kw/IAR/kr

Polecane