X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Zoran Milanović nowym prezydentem Chorwacji. Co przyniesie jego kadencja?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 17:30
We wtorek w Zagrzebiu zaprzysiężony został nowy prezydent Chorwacji – Zoran Milanović. W II turze pokonał urzędującą dotychczas Kolindę Grabar-Kitarović. Czego możemy się spodziewać po nowej głowie państwa na Bałkanach?
Audio
  • Czego można się spodziewać po kadencji Zorana Milanovicia? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zoran Milanović z żoną podczas zaprzysiężenia na prezydenta Chorwacji.
Zoran Milanović z żoną podczas zaprzysiężenia na prezydenta Chorwacji.Foto: PAP/EPA/ANTONIO BAT

Jak informują agencje, nowo mianowany prezydent w inauguracyjnym przemówieniu apelował o więcej tolerancji i równości dla wszystkich mieszkańców kraju. Nawoływał też do solidarności społecznej i wezwał do czujności wobec populistycznego podejścia do tematów takich jak zmiany klimatyczne; ostrzegał, że może ono wypaczać lub ignorować fakty naukowe.

Ceremonia odbyła się w oficjalnej siedzibie prezydenta i miała kameralny charakter. Przysięgę Milanovicia przyjął prezes chorwackiego Trybunału Konstytucyjnego Miroslav Separović. Nowy chorwacki prezydent w latach 2011-2016 sprawował urząd premiera z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji. W II turze wyborów uzyskał 52,7 proc. głosów.

– Zoran Milanović ma bardzo ciekawą historię. Jest uosobieniem losów Chorwacji – rozdarcia między prawicą a lewicą, doświadczenia II wojny światowej, z komunistycznymi partyzantami Tity po jednej i współpracującymi z nazistami Ustaszami. W jego rodzinie można spotkać przedstawicieli każdej z tych stron. Dlatego mówi, że ma lewicowe serce, ale konserwatywną głowę. Milanović był premierem Chorwacji, gdy ta wchodziła do Unii Europejskiej. Mówił wtedy, że nie może ona istnieć bez Bałkanów. Jest to bardzo pragmatyczny człowiek – stwierdza dr Rigels Halili ze Studium Europy Wschodniej UW.

Zakres władzy prezydenckiej w Chorwacji jest ograniczony. Szef państwa nie może wetować ustaw uchwalanych przez parlament, posiada jednak uprawnienia w dziedzinie polityki zagranicznej, obrony i bezpieczeństwa kraju. Sprawuje też zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Wybierany jest na pięcioletnią kadencję.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: dr Rigels Halili (antropolog kultury, filolog, historyk, Studium Europy Wschodniej UW)
Data emisji: 18.02.2020
Godzina emisji: 17.20

IAR/ml/gs


Czytaj także

Trwają prawybory Demokratów. Czy Bernie Sanders pokona Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 17:30
Zgodnie z przewidywaniami we wtorkowych prezydenckich prawyborach Demokratów w New Hampshire zwyciężył senator Bernie Sanders.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zmienia się polityka europejska wobec Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 17:30
Jak zwraca uwagę Jarosław Guzy sugestie prezydenta Francji Emmanuela Macrona przedstawia się jako podejście europejskie – Minister Czaputowicz miał okazję powiedzieć w ostatnim panelu na konferencji w Monachium, że mamy inną percepcję kwestii bezpieczeństwa w naszej części Europy.(…) My dobrze wiemy, co to znaczy dialog z Rosją – mówił w popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" gość Michała Żakowskiego. 
rozwiń zwiń