Poleski Park Narodowy wysycha. Jak wpływa to na tamtejszą faunę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poleski Park Narodowy wysycha. Jak wpływa to na tamtejszą faunę?
Bóbr w Poleskim Parku Narodowym Foto: poleskipn.pl

Jeszcze kilka lat temu nie można było wyobrazić sobie Poleskiego Parku Narodowego bez wody, jednak susza obniżyła znacząco jej stan. Bagna, rozlewiska, mokradła wysychają, a to niejednokrotnie dom dla rzadkich gatunków zwierząt.  Wody brakuje już od kwietnia. Boimy się o przyszłość naszych mokradeł i gatunków roślin i zwierząt z nimi związanych – mówi dyrektor parku Jarosław Szymański.

Posłuchaj

Coraz niższy poziom wód w Poleskim Parku Narodowym (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Pracownicy parku starają się zatrzymywać wodę opadową poprzez m.in. punktowe zasypywanie rowów, odtwarzanie zastoisk wody, czy obwałowywanie najcenniejszych terenów. Także przyroda próbuje pomóc sama sobie – zamieszkałe teren bobry na rzekach budują progi piętrzące wodę. Niewielka ilość opadów jesienią i niemal bezśnieżna zima zrobiły jednak swoje. Poziom wody jest coraz niższy, a wraz z nią maleje różnorodność oraz liczebność żyjących tam ptaków, płazów i owadów.

Poleski Park Narodowy (foto: poleskipn.pl/A. Różycki) Poleski Park Narodowy (foto:poleskipn.pl/A. Różycki)

– Jeszcze dziesięć lat temu stany wody były bardzo wysokie. Łąki i tereny bagienne były zalane nawet do 15 czerwca. W 2015 roku zaczęła się susza. Mamy 70 punktów pomiaru wody, w zależności od punktu, woda do dzisiaj obniżyła się od 0,5 do 1,5 metra – opisuje adiunkt Poleskiego Parku Narodowego  Szymon Kolasa. – Prawdopodobnie odbije się to na naszych gatunkach wodno-błotnych, a w pierwszej kolejności na ptakach. Dwa lata temu mieliśmy 42 gniazda czapli białej, rok temu 36 gniazd, a w tym roku jest ich 32.

W przypadku niektórych gatunków płazów, już można stwierdzić, że jest ich znacznie mniej. Wiele płytszych miejsc jest teraz bez wody i płazy takie jak żaba wodna, żaba trawna i żaba moczarowa, nie mają tam szans na bytowanie – informuje Jarosław Szymański. – Na Polesiu ciąg lat wilgotnych i lat suchych nie jest niczym nowym, tak bywało też w przeszłości. Natomiast teraz charakterystyczne jest to, że ilość lat suchych się zwiększa, a lata mokre są krótsze. Średnia roczna opadów jest coraz niższa, a średnia temperatura wzrasta – dodaje dyrektor parku.

Żmija zygzakowata w Poleskim Parku Narodowym (foto: poleskipn.pl) Żmija zygzakowata w Poleskim Parku Narodowym (foto: poleskipn.pl)

Położony w województwie lubelskim Poleski Park Narodowy istnieje od 1990 roku. Ze względu na swój błotno-wodny charakter jest chroniony przez konwencję ramsarską – międzynarodowy układ wspierający obszary wodno-błotne, a zwłaszcza występujące na nich ptactwo.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Ryniak
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 16.12

kr

Polecane