more_horiz

Wirusolog: podejście niektórych jest takie, jakby przestali wierzyć, że istnieje epidemia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 18:37
– Ostatnio sytuacja trochę się pogorszyła. Oczekiwałem spadku liczby zakażonych, ale okazuje się, że podejście niektórych ludzi jest takie, jakby przestali już wierzyć, że istnieje epidemia – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Audio
  • Prof. Włodzimierz Gut o epidemii koronawirusa w Polsce (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Wojtek Laski / East News

Według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia, z wywoływanej przez koronawirusa choroby COVID-19 wyzdrowiało już 13 tys. 411 osób w Polsce. Mimo to w ostatnich dniach odnotowano rekordową liczbę potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w naszym kraju. 6 czerwca stwierdzono 576 nowych przypadków, 7 czerwca - 575, a 8 czerwca - 599. Od początku epidemii wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 27 tys. osób, choć dużą jej grupę stanowią pracownicy kopalń, które stały się głównymi ogniskami wirusa w Polsce w tej chwili.

1200_koronawirus_EN.jpg
Prawie 13,5 tys. osób wyzdrowiało z COVID-19. 174 nowe zakażenia, 15 kolejnych zgonów

Prof. Włodzimierz Gut uspokajał, że Polska wciąż utrzymuje się w grupie państw, w których liczba zakażonych w stosunku do całej populacji jest dość niska, ale przyznał, że ostatnie dane dotyczące zakażeń dają powody do zmartwień. – Niestety, sytuacja trochę się pogorszyła. Oczekiwałem spadku liczby zakażonych, ale okazuje się, że podejście niektórych ludzi jest takie, jakby przestali już wierzyć, że istnieje epidemia – powiedział wirusolog.

"Działań w kopalniach właściwie nie podjęto"

Jego zdaniem trudna sytuacja na Śląsku spowodowana jest brakiem działań ze strony kopalń, w których doszło do największej liczby zakażeń SARS-CoV-2. – Kopalnie są bardzo specyficznym obszarem, w którym bardzo trudno podjąć jakieś działanie, choć jest to możliwe. Tych działań jednak właściwie nie podjęto, a jak następuje wysyp zakażeń w danej kopalni, to ona całkowicie "pada" – zaznaczył.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Minister środowiska: życie na Śląsku toczy się normalnie, mamy do czynienia z punktową epidemią

Prof. Włodzimierz Gut dodał, że na Śląsku bardzo starannie przeprowadzono badania przesiewowe, mające wykazać, kto jest zakażony. – Okazało się, że pozioma transmisja (choroby - red.) do rodzin (górników - red.) nie jest wcale aż tak wielka. Problem sprowadza się do tego, żeby zdusić ogniska z kopalń, ale to trwa – powiedział wirusolog.

1200_Morawiecki_PAP.jpg
Premier w Katowicach: zdecydowaliśmy się na zastosowanie tzw. ochronnego dla górników

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzący: Patrycjusz Wyżga
Gość: prof. Włodzimierz Gut (wirusolog)
Data emisji: 10.06.2020
Godzina emisji: 17.47

bb/gs

Zobacz także

Zobacz także