more_horiz

Anna Jantar. Gdyby żyła, świętowałaby 70. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 17:28
10 czerwca 1950 roku w Poznaniu urodziła się Anna Szmeterling, znana wszystkim jako Anna Jantar. Jej wspaniałą karierę wokalną przerwała tragiczna śmierć. Mimo że artystki nie ma z nami już od 40 lat, jej piosenki nadal są słuchane i podziwiane.
Audio
  • Wspominamy Annę Jatnar (Trójka/ Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Anna Jantar
Anna JantarFoto: Grażyna Rutkowska / NAC

Jej córka Natalia Kukulska, która odziedziczyła muzyczny talent, zawsze mówi o mamie z czułością, chociaż wspomnień z dzieciństwa ma niewiele.

– Był taki kult mojej mamy, zwłaszcza niedługo po jej śmierci. Pamiętam, jak byłam zapraszana na różne wystawy, fani cały czas kultywowali pamięć czy powstawały fan cluby. Oprócz tego, że była osobą znaną i popularną, to dodatkowo chyba było coś takiego, że rzeczywiście była lubiana. Śpiewała piosenki trafiające do mas i to nie była muzyka niszowa, ale też była wtedy u szczytu kariery. Kiedy zginęła, jej piosenki były na listach przebojów – wspomina Natalia Kukulska.

Polskie Piosenki/Frąckowiak, "Anna już tutaj nie mieszka"

Nagrała piosenkę o Annie Jantar

Z Anną Jantar zaprzyjaźniła się Halina Frąckowiak. – Nuta poznańska chyba w nas zagrała, bardzo się zbliżyłyśmy. Była bardzo pogodną i bardzo dobrze wychowaną dziewczynką. Ale to wcale nie zabierało jej wielkiej radości życia, uśmiechu i pogody. Bardzo lubiłam, jak mówiła do mnie Halusia – opowiada piosenkarka.

Halina Frąckowiak nagrała utwór "Anna już nie mieszka tu". – Piosenka powstała, ponieważ wydarzyła się ta tragiczna sytuacja, Ania zginęła. Wtedy powstał pomysł, że zaśpiewam piosenkę o Ani, do Ani i dla Ani – wspomina.

***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzący: Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału reporterskiego: Ewa Dudzińska
Data emisji: 10.06.2020
Godzina emisji: 16.19

ds/gs

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem