more_horiz

Polska żywność w cenie. Kolejne produkty "made in Poland" trafią na zagraniczne rynki

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 21:16
Choć w dobie pandemii sytuacja dla firm jest bardzo trudna, nasi przedsiębiorcy nie próżnują. Wielu z nich czas zmian w światowej gospodarce wykorzystuje do podboju zagranicznych rynków. Nasza żywność niebawem trafi do Singapuru, a w Grecji do produktów spożywczych takich jak pieczarki, pomidory czy mleko dołączą środki czystości.
Audio
  • Nowe kierunki eksportowe polskich producentów żywności (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Yummypic/Shutterstock

Grecy kochają nie tylko muzykę, taniec i śpiew. Coraz bardziej lubią też produkty z Polski, których z każdym rokiem w ich kraju przybywa. Jak przyznaje Marta Szajbel-Nikolaou z Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Atenach, prawie każdy pomidor czy każda pieczarka, którą spotkamy na półkach w greckich supermarketach, przyjechały właśnie z Polski.

Astana kazachstan1200.jpg
Szansa na rolno-spożywcze interesy z Kazachstanem. PAIH zachęca przedsiębiorców

- Można śmiało powiedzieć, że Polska obok Niemiec, Holandii i Francji jest jednym z głównych partnerów handlowych Grecji w kategorii mięso wołowe świeże. Natomiast w kategorii nabiał najwięcej zapytań ze strony greckich przedsiębiorców dotyczy mleka UHT oraz mleka w proszku - mówi Marta Szajbel-Nikolaou.

Grecja nowym rynkiem dla dwóch firm

Oprócz naszej żywności do Grecji trafią też środki czystości "made in Poland". Na greckich półkach sklepowych już na dniach zagoszczą produkty firm Luba (producent chusteczek nawilżających) i Yope (producent kosmetyków).

- Mimo że start sprzedaży wypadł w okresie pandemii, czyli bardzo trudnym czasie, dystrybucja odbyła się bez zakłóceń. Ta transakcja zdecydowanie rozbudziła nasz apetyt na eksport. Kolejne kontrakty, nad którymi pracujemy razem z PAIH, pokazały nam, jak szerokie jest zainteresowanie naszymi chusteczkami i ściereczkami - mówi Monika Starzyńska z firmy Luba.

Dla tego producenta Grecja będzie pierwszym zagranicznym rynkiem, na którym zacznie budować swoją markę. Podobny cel stawia sobie także Yope.

- Ekspansja zagraniczna jest bardzo istotnym elementem naszej strategii biznesowej. Pierwsze zamówienie właśnie dojechało do Grecji i nasze produkty niebawem pojawią się na sklepowych półkach. Liczymy, że naturalne kosmetyki i środki czystości staną się ulubionym wyborem greckiego klienta - zaznacza Joanna Pawełczak z firmy Yope.

Singapur posmakuje polskiego

Polskie produkty w znacznie szerszej gamie trafią niebawem na rynek azjatycki. A ściślej do Singapuru, który z uwagi na koronakryzys musiał szukać nowych dostawców.

edukacja zdalna praca zdalna 1200.jpg
Polacy pracują krócej niż inni Europejczycy. Jak to wpłynie na nasze emerytury?

- Singapur importuje żywność od ponad 170 krajów. 90 proc. krajowego zapotrzebowania pokrywa import, a 30 proc. jest redystrybuowane w regionie. W drodze do Singapuru jest 65 kontenerów polskiej żywności. Dostawy produktów obejmują jajka, mrożone warzywa i ryby. Prowadzimy również rozmowy o rozszerzenie gamy produktów o drób - informuje Magdalena Smolak z singapurskiego Biura Zagranicznego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzący: Kuba Strzyczkowski
Autor materiału reporterskiego: Sylwia Zadrożna
Data emisji: 12.06.2020
Godzina emisji: 17.39

bb/

Zobacz także

Zobacz także