more_horiz

Wypadek pod Tatrami. Kierowca potrącił rowerzystów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 17:30
13 czerwca para ratowników TOPR, Ewelina i Grzegorz Wierciochowie, wybrała się na wycieczkę na jednośladach. To mogło kosztować ich życie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexas_Fotos/pixabay

Jazda na rowerze po polskich drogach może być przeżyciem bardziej ekstremalnym niż górska wspinaczka. Przekonali się o tym Ewelina i Grzegorz Wierciochowie, jadący wąską drogą w miejscowości Krempachy. Kilkaset metrów za nimi pojawiły się dwa samochody osobowe. Kierowca jednego z nich, po zrównaniu się w rowerzystami, otworzył szybę i  jak wspomina Ewelina Wiercioch  zaczął być agresywny. 

Niecenzuralnie przezywał mnie i mojego męża  skarżyła się rowerzystka. Jak przyznała, po chwili kierowca, bez wyraźnej przyczyny skręcił i uderzył w Grzegorza Wierciocha.  Zrobił to nagle, uderzył w Grzesia, a ja jadąc z tyłu, z pełnym impetem walnęłam w niego bokiem. Tak mocno, że wgniotłam mu tył samochodu - opisywała pani Ewelina.


Posłuchaj
03:11 _PR3_AAC 2020_06_15-17-15-31.mp3 Wypadek rowerzystów pod Tatrami  rozmowa m.in. z Eweliną Wiercioch (Zapraszamy do Trójki  popołudnie)

 

Ma ona zwichnięty bark, a jej mąż jest poobijany i pękł mu kask.  Mamy doświadczenie zawodowe z gór, oboje jesteśmy wysportowani i silni. To nas uchroniło przed gorszymi konsekwencjami tego zdarzenia  przyznała rowerzystka.

"Na drogach: szokująca sytuacja na drodze pod Tatrami młody kierowca zaatakował rowerzystów" (YouTube/Na Drogach)

O sprawie dowiedział się także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który komentował, że nie może być zgody na takie zachowanie na polskich drogach. Deklarował, że jego resort podejmie środki, by podnieść poziom kultury drogowej, a jednocześnie apelował do rowerzystów, by sami przestrzegali kodeksu.  Tam, gdzie ruch rowerowy jest wzmożony, na przykład w ośrodkach turystycznych, powinny stanąć odpowiednie znaki drogowe  powiedział minister.

Wypadek w Krempachach nagrał inny kierowca, jadący za rowerzystami. Szczegóły zdarzenia bada policja.  Wstępnie prowadzimy postępowanie w sprawie spowodowania wypadku drogowego, za co grozi do trzech lat pozbawienia wolności  tłumaczyła asp. Dorota Garbacz z policji w Nowym Targu. I choć w drugi weekend czerwca policja nie odnotowała znacznego wzrostu liczby wypadków z udziałem rowerzystów, na początku miesiąca w Wilkowicach koło Bielska-Białej potrącone zostały dwie kobiety, w tym wielokrotna reprezentantka Polski w kolarstwie Rita Malinkiewicz.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzący: Patrycjusz Wyżga
Autor materiału reporterskiego: Paweł Pawlica
Data emisji: 15.06.2020
Godzina emisji: 17.15

kd/mk

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem