more_horiz

Czy polecimy w kosmos… po diamenty?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 16:55
Niemieccy naukowcy Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf próbujący odtworzyć warunki panujące wewnątrz Urana i Neptuna dokonali bardzo ciekawego odkrycia – okazuje się, ogromne ciśnienie i temperatura pozwoliły na wytworzenie się diamentów i to, prawdopodobnie, w bardzo dużej ilości.
diament ze złoża
diament ze złoża Foto: shutterstock.com/Bjoern Wylezich

Posłuchaj
02:51 2020_07_03-16-48-33_Zapraszamy_do-Trojki_popoludnie_diamenty.mp3 "Diamentowy deszcz" na Neptunie i Uranie (Zapraszamy do Trójki " popołudnie)

 

Neptun składa się głównie z lodu, czyli cząsteczek wodoru połączonych z węglem, tlenem i azotem oraz niedużej ilości skał i metali. Badacze dokonali symulacji zachodzących wewnątrz planety procesów, wykorzystując polistyren i laser optyczny.  Wystawienie polistyrenu na działanie wytworzonych przez laser fal uderzeniowych poskutkowało "deszczem diamentów".

– Mamy eksperymentalny dowód, że diamenty mogą w naturalny sposób tworzyć się z rozkładających się węglowodorów. Rozpadają się one na węgiel i wodę, a z tego węgla może wytworzyć się diament. W sprzyjających warunkach takie diamenty mogą dużo większe od tych, które są na Ziemi. Może się tworzyć też pył diamentowy – wyjaśnia Bogdan Janus Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Neptun w obiektywie NASA Foto: solarsystem.nasa.gov Neptun w obiektywie NASA Foto: solarsystem.nasa.gov

Kosmiczne kopalnie diamentów

Czy, wobec tego, w przyszłości będziemy mieli do czynienia z kosmicznym wyścigiem po diamenty? –  Umowna granica kosmosu to 100 km. Od 100 km jest przestrzeń powietrzna należąca do państwa, nad którym się znajduje, a powyżej jest to obszar dostępny dla wszystkich. W tej chwili dostęp do kosmosu zaczęły mieć prywatne konsorcja. Multimiliarderzy założyli firmę, która ma zająć się eksploatacją dóbr naturalnych spoza Ziemi – mówi płk rez. dr inż.  Maciej Mroczkowski. 

Nie wszyscy jednak uważają, że gra jest warta świeczki. – Gdybyśmy przywieźli te diamenty z Uranu i Neptuna, byłyby to ogromne koszty. Pewnie przywieźlibyśmy ogromną ich ilość. Rynek zostałby zasypany kosmicznymi diamentami, a więc ich cena spadłaby natychmiast – podsumowuje Bogdan Janus.

It Rains Diamonds In Space On Neptune and Uranus | Mach | NBC News/NBC News

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Jeleński
Data emisji: 3.07.2020
Godzina emisji: 16.48

kr

Zobacz także

Zobacz także