X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Amerykańsko-chiński konflikt o technologie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 16:00
Donald Trump zakazuje amerykańskim firmom instalowania sprzętu chińskiego Huawei. To kolejna odsłona amerykańsko-chińskiej wojny technologiczno-handlowej.
Audio
  • Jaki będzie wynik amerykańsko-chińskiej wojny handlowo-technologicznej? (Raport o stanie świata/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/testing

Prezydent Donald Trump podpisał w środę rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ocenia się że jest ono skierowane głównie przeciwko chińskiemu koncernowi Huawei. Trump powołał się na ustawę dającą prezydentowi prawo do regulowania wymiany handlowej w przypadku gdy zagraża ona bezpieczeństwu narodowemu USA.

– To jest element wojny handlowej. Jedyny region świata, który może zagrozić potędze USA to Azja, szczególnie Chiny. Przyszłością świata są obecnie półprzewodniki. Jakiś czas temu śledzono na giełdach notowania miedzi, obecnie śledzi się notowania półprzewodników. Jedynie Chiny mogły zbudować potęgę całego sektora półprzewodników, czyli np. układów scalonych w komputerach, co spowodowało, że Azja uniezależnia się do produktów z zagranicy. Powstaje równoległa potęga, która może oferować swoje produkty i usługi reszcie świata – mówi Piotr Mieczkowski z Fundacji Digital Poland.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której poruszone zostały także inne tematy:

  • Czy te wybory do Parlamentu Europejskiego będą przełomem w historii Unii Europejskiej? 
  • Kończą się najdłuższe wybory świata w największej na świecie demokracji – Indiach;
  • Również w Australii głosują. Czy ten kraj okaże się pierwszym, w którym zmiany klimatyczne mają największe znaczenie dla głosujących?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Jerzy Haszczyński (dziennikarz, reporter, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej"), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Piotr Mieczkowski (dyrektor Wykonawczy Fundacji Digital Poland), Marek Tomalik (podróżnik, publicysta, pisarz, dziennikarz radiowy)
Data emisji: 18.05.2019
Godzina emisji: 15.07

IAR/ml

Czytaj także

Chińskie marzenie o technologicznej dominacji

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 22:08
- Chiny prowadzą cichą zimną wojnę ze Stanami Zjednoczonymi. Wykorzystują wszystkie swoje zasoby, by zastąpić USA w roli wiodącej potęgi na świecie - ocenił specjalista CIA ds. Azji Wschodniej Michael Collins w swoim wystąpieniu na forum bezpieczeństwa w Aspen w USA. O wielopłaszczyznowej rywalizacji pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dojdzie do umowy handlowej na linii USA-Chiny?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 16:00
Ameryka i Chiny rozpoczynają rozmowy handlowe, ale w tle sprawa zarzutów o szpiegostwo przemysłowe wobec Huawei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Chiny podbiją Europę?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 16:30
Wygląda na to, że napięcia na tle handlu, inwestycji, praw obywatelskich, mogą uniemożliwić podpisanie wspólnej deklaracji po szczycie UE-Chiny. Ma się on odbyć we wtorek i, jak podaje Reuters, Donald Tusk zarekomendował odrzucenie wspólnej deklaracji.
rozwiń zwiń