Amerykańsko-chiński konflikt o technologie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Amerykańsko-chiński konflikt o technologie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/testing

Donald Trump zakazuje amerykańskim firmom instalowania sprzętu chińskiego Huawei. To kolejna odsłona amerykańsko-chińskiej wojny technologiczno-handlowej.

Posłuchaj

Jaki będzie wynik amerykańsko-chińskiej wojny handlowo-technologicznej? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Prezydent Donald Trump podpisał w środę rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ocenia się że jest ono skierowane głównie przeciwko chińskiemu koncernowi Huawei. Trump powołał się na ustawę dającą prezydentowi prawo do regulowania wymiany handlowej w przypadku gdy zagraża ona bezpieczeństwu narodowemu USA.

– To jest element wojny handlowej. Jedyny region świata, który może zagrozić potędze USA to Azja, szczególnie Chiny. Przyszłością świata są obecnie półprzewodniki. Jakiś czas temu śledzono na giełdach notowania miedzi, obecnie śledzi się notowania półprzewodników. Jedynie Chiny mogły zbudować potęgę całego sektora półprzewodników, czyli np. układów scalonych w komputerach, co spowodowało, że Azja uniezależnia się do produktów z zagranicy. Powstaje równoległa potęga, która może oferować swoje produkty i usługi reszcie świata – mówi Piotr Mieczkowski z Fundacji Digital Poland.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której poruszone zostały także inne tematy:

  • Czy te wybory do Parlamentu Europejskiego będą przełomem w historii Unii Europejskiej? 
  • Kończą się najdłuższe wybory świata w największej na świecie demokracji – Indiach;
  • Również w Australii głosują. Czy ten kraj okaże się pierwszym, w którym zmiany klimatyczne mają największe znaczenie dla głosujących?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Jerzy Haszczyński (dziennikarz, reporter, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej"), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Piotr Mieczkowski (dyrektor Wykonawczy Fundacji Digital Poland), Marek Tomalik (podróżnik, publicysta, pisarz, dziennikarz radiowy)
Data emisji: 18.05.2019
Godzina emisji: 15.07

IAR/ml

Polecane