X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Siedem dekad wielkich przemian. Jak zrozumieć współczesne Chiny?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 16:13
70 lat temu Mao Tse Tung ogłosił początek nowej ery – zaczęła się kolejna karta w historii nowożytnych Chin. Czy następnym etapem będzie światowa hegemonia?
Audio
  • 70 lat budowania chińskiej potęgi (Raport o stanie świata/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: B.Zhou/Shutterstock.com

To ważny rok dla Chin, rok wspomnień i rocznic. Pierwsza, najważniejsza, to 70. rocznica ogłoszenia przez Mao nowej ery – powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Przez te siedem dekad z kraju dojmującej nędzy, zacofania i braku nadziei wyłoniła się potęga militarna, druga gospodarka świata i kraj o niebywałej wprost historii wyciągania ludzi z biedy. Stworzono tam również unikalny system, łączący represyjny komunizm, który dławi wszelką opozycję polityczną, i gospodarki wolnorynkowej w stylu skrajnie liberalnym. Jak to możliwe?

– Od epoki prezydenta Deng Xiaopinga nastąpiła wyraźna zmiana. Ostatnie 40 lat to niezwykły wzrost gospodarczy i wzrost znaczenia politycznego Chin, którego nikt wcześniej nie dokonał i już nie powtórzy. Chiny zrobiły wtedy to, co Europie zajęło wiek i z kraju, który był absolutnym bankrutem, stały się wielkim wyzwaniem dla gospodarki USA – wyjaśnia Radosław Pyffel, specjalista ds. Dalekiego Wschodu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszyliśmy także następujące tematy:

  • Trwa walka o stanowiska w instytucjach Unii Europejskiej. Kto z kim, kogo i dlaczego?
  • W Izraelu szykują się drugie wybory w tym roku. Dlaczego Benjamin Netanyahu nie był w stanie stworzyć rządu?
  • Mount Everest staje się połączeniem cmentarza i parku atrakcji. Kolejki bogatych na szczyt i 11 zabitych w tym sezonie.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak 
Goście: Radosław Pyffel (dziennikarz, publicysta, socjolog, prezes think tanku Centrum Studiów Polska-Azja, przedstawiciel Polski i alternate director w Azjatyckim Banku Inwestycji Strukturalnych), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Agnieszka Bryc (politolożka, doktor nauk humanistycznych specjalizująca się w polityce zagranicznej Rosji), Leszek Cichy (alpinista, geodeta, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, makler i finansista, przedsiębiorca)
Data emisji: 1.06.2019
Godzina emisji: 15.08

ml/mk

Czytaj także

Jak wygląda polska polityka zagraniczna?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 16:34
Tym razem temat nieco inny niż zwykle. Rzadko, a nawet bardzo rzadko rozmawiamy w tym programie o Polsce, jeszcze rzadziej o polskiej polityce zagranicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPA po wyborach. "Partia władzy traci przez korupcję"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 16:00
Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory i zdobył większość w parlamencie RPA. Czy politycy ACN mogą mieć powody do radości? Na ich ugrupowanie zagłosowało 57,5 proc. wyborców, co jest najgorszym wynikiem od 1994 roku, kiedy partia ta przejęła władzę w RPA.
rozwiń zwiń