Siedem dekad wielkich przemian. Jak zrozumieć współczesne Chiny?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Siedem dekad wielkich przemian. Jak zrozumieć współczesne Chiny?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: B.Zhou/Shutterstock.com

70 lat temu Mao Tse Tung ogłosił początek nowej ery – zaczęła się kolejna karta w historii nowożytnych Chin. Czy następnym etapem będzie światowa hegemonia?

Posłuchaj

70 lat budowania chińskiej potęgi (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

To ważny rok dla Chin, rok wspomnień i rocznic. Pierwsza, najważniejsza, to 70. rocznica ogłoszenia przez Mao nowej ery – powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Przez te siedem dekad z kraju dojmującej nędzy, zacofania i braku nadziei wyłoniła się potęga militarna, druga gospodarka świata i kraj o niebywałej wprost historii wyciągania ludzi z biedy. Stworzono tam również unikalny system, łączący represyjny komunizm, który dławi wszelką opozycję polityczną, i gospodarki wolnorynkowej w stylu skrajnie liberalnym. Jak to możliwe?

– Od epoki prezydenta Deng Xiaopinga nastąpiła wyraźna zmiana. Ostatnie 40 lat to niezwykły wzrost gospodarczy i wzrost znaczenia politycznego Chin, którego nikt wcześniej nie dokonał i już nie powtórzy. Chiny zrobiły wtedy to, co Europie zajęło wiek i z kraju, który był absolutnym bankrutem, stały się wielkim wyzwaniem dla gospodarki USA – wyjaśnia Radosław Pyffel, specjalista ds. Dalekiego Wschodu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszyliśmy także następujące tematy:

  • Trwa walka o stanowiska w instytucjach Unii Europejskiej. Kto z kim, kogo i dlaczego?
  • W Izraelu szykują się drugie wybory w tym roku. Dlaczego Benjamin Netanyahu nie był w stanie stworzyć rządu?
  • Mount Everest staje się połączeniem cmentarza i parku atrakcji. Kolejki bogatych na szczyt i 11 zabitych w tym sezonie.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak 
Goście: Radosław Pyffel (dziennikarz, publicysta, socjolog, prezes think tanku Centrum Studiów Polska-Azja, przedstawiciel Polski i alternate director w Azjatyckim Banku Inwestycji Strukturalnych), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Agnieszka Bryc (politolożka, doktor nauk humanistycznych specjalizująca się w polityce zagranicznej Rosji), Leszek Cichy (alpinista, geodeta, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, makler i finansista, przedsiębiorca)
Data emisji: 1.06.2019
Godzina emisji: 15.08

ml/mk

Polecane