X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

W jakim kierunku pójdzie ukraińska polityka po wyborach parlamentarnych?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 16:10
Wybory na Ukrainie. Czy wygra partia nowego prezydenta, czy może Okean Elzy?
Audio
  • Jaki kurs obierze Ukraina po wyborach parlamentarnych? (Raport o stanie świata/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Oleh Dubyna

– Te wybory skończą pewien etap, który zaczął się brawurowym zwycięstwem Zełenskiego w wyborach prezydenckich. To zwycięstwo pozostaje pewną tajemnicą, bo do dziś nie do końća wiadomo jak to się stało, że kandydat, który nie zajmował się polityką, został prezydentem. Zełenski doprowadził do tego, by szybko przeprowadzić wybory parlamentarne i teraz jest bliski uzyskania większości. I tu pojawia się kilka pytań, bo to, jaki kierunek partia Sługa Narodu obierze po wyborach, tego nie wiadomo –

Na Ukrainie odbędą się w niedzielę wcześniejsze wybory parlamentarne, które rozpisał nowy prezydent Wołodymyr Zełenski 21 maja, dzień po swoim zaprzysiężeniu. Zgodnie z sondażami ich zwycięzcą będzie partia szefa państwa Sługa Narodu. 

Tak samo jak w poprzednich, również przedterminowych, wyborach do Rady Najwyższej z 2014 r. głosowanie nie jest organizowane na zajętym przez Rosję Krymie i w Donbasie na wschodzie kraju, gdzie trwa konflikt z separatystami wspieranymi przez wojska rosyjskie.
 Mieszkańcy Krymu oraz kontrolowanych przez separatystów terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego będą mogli jednak wziąć udział w głosowaniu na terenach znajdujących się pod kontrolą legalnych władz Ukrainy. 

W wyborach startują reprezentanci 64 ugrupowań politycznych. Jeden z ostatnich sondaży przedwyborczych, który przeprowadziło kijowskie Centrum Razumkowa, wskazuje, że na Sługę Narodu chce głosować ponad 40 proc. respondentów. 5-procentowy próg wyborczy pokonują także: prorosyjska Opozycyjna Platforma - Za Życie (ok. 12 proc.), Batkiwszczyna (Ojczyzna) b. premier Julii Tymoszenko (ok. 8 procent), Europejska Solidarność b. prezydenta Petra Poroszenki (ok. 7 procent) oraz Hołos (Głos) muzyka rockowego i lidera zespołu Okean Elzy Swiatosława Wakarczuka. 

Lokale wyborcze będą czynne w godz. 8-20 (7-19 w Polsce). Natychmiast po zamknięciu lokali oczekiwane są pierwsze wyniki sondaży powyborczych, tzw. exit-polls. Na podanie oficjalnych wyników wyborów Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie ma czas do 5 sierpnia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszyliśmy również inne tematy:

  • Rosja gotowa sprzedawać swoje samoloty Turcji. Czy szykuje się największy konflikt w historii NATO?
  • Japonia w szoku po podpaleniu słynnej wytwórni filmów animowanych. Dlaczego ktoś podpalił siedzibę firmy, powodując śmierć kilkudziesięciu osób?
  • Elon Musk chce podłączyć ludzki umysł do interface'u komputerowego. Po co?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi:
Dariusz Rosiak
Goście: prof. Paweł Kowal (Polska Akademia Nauk), Piotr Pogorzelski (Polskie Radio), Mariusz Dąbrowski (Uniwersytet w Białymstoku), Michał Żakowski (dziennikarz Trójki), Szymon Szymczyk (specjalista ds. mediów i technologii)
Data emisji: 20.07.2019
Godzina emisji: 15.09

IAR/ml

Czytaj także

Co doprowadziło do upadku Mohameda Mursiego?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 16:00
– Bardzo wielu wpływowym grupom w świecie arabskim zależało na tym, by nie doszło do tego, by Egipt stał się udanym eksperymentem demokratycznym. Konsekwencje tego mogłyby doprowadzić do przebudowy całego regionu. Ta transformacja została zatrzymana w 2013 roku, wraz z aresztowaniem Mohameda Mursiego – mówi dr Łukasz Fyderek, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demokraci kontra Donalda Trump, czyli początek kampanii przed wyborami 2020 w USA

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 16:15
W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się kampania przed wyborami w 2020 roku. Obecnie urzędujący prezydent Donald Trump zainaugurował ją swoim wystąpieniem na Florydzie. Czy amerykański miliarder zostanie w Białym Domu na kolejne lata? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa w Czarnobylu. Gdzie leży prawda?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 16:30
Agata Kasprolewicz spotkała się z Kate Brown, autorką książki: "Czarnobyl – instrukcje przetrwania". Amerykańska profesor wnikliwie zbadała fakty dotyczące katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.
rozwiń zwiń