more_horiz

Magia nocnego nieba i czar Skandynawii. Gościem Trójki był Karol Wójcicki

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 10:10
Zapierające dech forty, zorze polarne i urocze miasteczka składające się z czerwonych, drewnianych domków. Skandynawia to kraina niezwykła, którą warto odwiedzić i poznać. Dlaczego czasami ciągnie nas do miejsc znajdujących się niemal na skraju świata? Co nas w nich zachwyca? Gościem "Zagadkowej niedzieli" był podróżnik i popularyzator nauki Karol Wójcicki. 
Propagator nauki - Karol Wójcicki w studiu telewizyjnym.
Propagator nauki - Karol Wójcicki w studiu telewizyjnym. Foto: Krzysztof Kuczyk / Forum

– Na co dzień zajmuję się gapieniem się w gwiazdy. Sam sobie wymyśliłem tę pracę. Jest bardzo przyjemna i każdemu ją polecam. W okresie zimowym, kiedy pogoda w Polsce nie jest zbyt atrakcyjna, uciekam na daleką północ, za koło podbiegunowe, i tam obserwuję zorzę polarną. To chyba moja największa przyjemność. Pierwszy raz zobaczyłem ją, gdy miałem 25 lat. Zdarzyło się to przypadkiem, gdy byłem w Norwegii, i wtedy się zakochałem – powiedział w Trójce Karol Wójcicki.

Norweskie Lofoty

Lofoty to archipelag na Morzu Norweskim, u północno-zachodniego wybrzeża kraju. – Miałem okazję kilka dni temu być tam pierwszy raz w życiu. Pojechałem z moją żoną. Mamy taką zasadę, że to ja wszystko organizuję, potem prowadzę samochód, a ona podczas podróży grzebie w smartfonie i wyszukuje ciekawostki. Znalazła jedną, która szczególnie mnie urzekła. Nazwa jednej z wysp w języku staronorweskim brzmiała "łapa rysia". Myślę, że trzeba wzlecieć bardzo wysoko lub mieć bogatą wyobraźnię, by to zobaczyć. Wyspa jest bardzo rozłożysta i chyba to zdecydowało o nadaniu tej nazwy – opowiedział.

Dzikie życie w Norwegii

– Podczas naszej podróży oglądaliśmy wiele dzikich zwierząt. Byłem w zoo, którego nie porównałbym do żadnego, w jakim byłem wcześniej w moim życiu. Widzieliśmy też lisy o białym futrze. Wyglądają jak takie małe, urocze kuleczki. Pani ostrzegła nas jednak, żeby ich nie głaskać. Wyglądają niewinnie, ale zbliżenie się mogłoby poskutkować pogryzionym palcem – zaznaczył gość audycji. 


Czytaj także:


– Dla jednych koniec świata jest tam, gdzie jest bardzo daleko. Lubię pojechać tam, gdzie już dalej się nie da. Lofoty są takim miejscem. A co ciekawe, ostatnia wyspa nazywa się dokładnie tak jak ostatnia litera alfabetu norweskiego. Lofoty to piękne miejsce. Jedzie się, przemierza niezwykłe mosty i podwodne tunele. Do tego mija się góry wystające prosto z wody. Robi to ogromne wyrażenie. U ich podnóża znajdują się małe wioseczki składające się z drewnianych czerwonych, pomarańczowych i białych domków. Teraz w grudniu trwała noc polarna. Oznacza to, że nawet w godzinach dziennych słońce w ogóle nie wschodzi, jest taka szarówka, zupełnie jak u nas na godzinę przed zachodem. Mimo że delikatnie się rozjaśnia, słońce nie wznosi się ponad horyzont. By w tak trudnym okresie zobaczyć ważne dla nas miejsca, warto dobrze zaplanować podróż. To krótkie okienko, które trwa mniej więcej cztery godziny – opowiadał Karol Wójcicki.


Posłuchaj
51:37 2022_01_02 09_07_40_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Karol Wójcicki: Magia nocnego nieba i czar Skandynawii (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

Miejsca niedostępne

– Czasami zostawimy samochód i idziemy na własnych nogach. Wtedy udaje nam się dotrzeć tam, gdzie docierają nieliczni. W Skandynawii w okresie zimowym jest to problematyczne. Głównie przez ogromne zaspy śniegu. Gdy to się jednak udaje, docieram do miejsc, w których nie ma ludzi i są przepiękne widoki. Wiem wtedy, że to taki mój punkt i jestem w nim sam. Podobnie na Islandii, jest jedno miejsce, do którego nie można dolecieć czy nawet dojechać. Co najwyżej podpłynąć łodzią, a potem iść na piechotę. Islandczycy zostawili sobie sam zachód wyspy jako totalnie dziki rezerwat. Można się tam wybrać tylko na nogach ze specjalnym pozwoleniem. To miejsce nietknięte ludzką ręką. Marzę, żeby tam się kiedyś dostać – podsumował. 


***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Karol Wójcicki (popularyzator astronomii, autor naukowego fanpage'a "Z głową w gwiazdach")
Data emisji: 2.01.2022
Godzina emisji: 9.07

zch

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem