more_horiz

"Kandyd", czyli "Uprawa ogródka"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 22:20
Voltaire (Francois Marie Arouet) napisał powiastkę filozoficzną pod tytułem "Kandyd, czyli optymizm" w 1759 roku. Uznana za jego najwybitniejsze dzieło, inspirowała twórców przez ponad dwa wieki.
Audio
  • "Kandyd", czyli "Uprawa ogródka" (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Romuald Wicza-Pokojski, Przemysław Bluszcz i Anna Wieczur-Bluszcz
Romuald Wicza-Pokojski, Przemysław Bluszcz i Anna Wieczur-BluszczFoto: Wojciech Dorosz/PR

200 lat później, czyli w 1956 roku, stała się m.in. podstawą libretta opery Leonarda Bernsteina. I znów sukces, opera ta należy bowiem do jego najsłynniejszych dzieł. Historia Kandyda – powszechnie znana – to opowieść o podróży przez świat, podczas której przekonuje się on, że jednak nie jest ten świat "najlepszym z możliwych", o czym zapewniał go mędrzec Pangloss, głoszący leibnizowską filozofię optymizmu. W finale podróży Kandyd wyznaje, że pozostaje nam "uprawiać nasz ogródek". To w dużym uproszczeniu, ale trudno z autorem powiastki nie zgodzić się.

Romuald Wicza-Pokojski Romuald Wicza-Pokojski

Romuald Wicza-Pokojski – dyrektor Opery Bałtyckiej – zaplanował na Sylwestra 2018 premierę "Kandyda", reżyserię powierzając debiutującej w tym gatunku, doświadczonej reżyser teatralnej – Annie Wieczur-Bluszcz. Zaprosił także Przemysława Bluszcza, który wystąpi w roli narratora. Orkiestrą i chórem dyryguje dyrektor muzyczny Opery Bałtyckiej, Brazylijczyk od lat mieszkający w Polsce, Jose Maria Florencio. Anna Wieczur-Bluszcz natomiast zaprosiła do współpracy Leszka Bzdyla – tancerza i choreografa, który, jak okazało się, także w operze debiutuje.

Anna Wieczur-Bluszcz Anna Wieczur-Bluszcz

Gośćmi ostatniego w tym roku wydania MBK, kolejnego specjalnego oraz z operą w roli głównej, byli: Anna Wieczur-Bluszcz, Przemysław Bluszcz oraz Romuald Wicza-Pokojski. Ten rodzaj optymizmu, w oświeceniowym wydaniu, odpowiadając nam, stanowi wymarzone przesłanie na zamknięcie starego i otwarcie nowego roku.

 Przemysław Bluszcz Przemysław Bluszcz

Okładka książki "Sto lat. Książka życzeń" Wojciecha Bonowicza Okładka książki "Sto lat. Książka życzeń" Wojciecha Bonowicza

W refleksyjnie-radosny nastrój może nas też wprawić książka, o której przed Świętami rozmawiałam z jej autorem – Wojciechem Bonowiczem. To – pod symptomatycznym tytułem – "Sto lat. Książka życzeń". "Książka życzeń" nie jest obszerną pozycją, za to bardzo atrakcyjnie wydaną przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Tekstom towarzyszą bowiem reprodukcje zdjęć ze zbiorów muzeum. Same natomiast mini-eseje, poświęcone tytułowym życzeniom, są momentami zabawne, momentami wzruszające i mogą stanowić swoisty instruktaż dla większości z nas, mamy bowiem zazwyczaj kłopot z formułowaniem życzeń. Prosimy przyjąć ją jako prezent noworoczny.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 30.12.2018 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

Biblia – tryptyk w Nowym Teatrze

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 22:00
Michał Zadara, reżyser słynący z nowych odczytań starych dzieł, rozpoczął na początku ubiegłego sezonu teatralną lekturę Biblii i rozpoczął od początku, czyli od Księgi Genesis (Pięcioksiąg Mojżesza).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boskie: Komedia i Sandra Korzeniak

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 12:06
11 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie zakończył się drugim pokazem konkursowego spektaklu z Teatru Polonia w Warszawie w reżyserii Magdy Umer – "Zapiski z wygnania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Król Roger – Pasterz – Dionizos

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 22:00
Specjalnym, przedświątecznym wydaniem audycji, powracamy do opery, tym razem – po latach – do Opery Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń