"Jak być kochanym" Janusza Głowackiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jak być kochanym" Janusza Głowackiego
Janusz GłowackiFoto: Wojciech Dorosz/PR

To pierwsze w tym roku wydanie, którego głównym tematem była nowa książka. 

Posłuchaj

"Jak być kochanym" Janusza Głowackiego (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka  książki "Jak być kochanym" Janusza Głowackiego Okładka książki "Jak być kochanym" Janusza Głowackiego

Janusz Głowacki, jej autor, słynął nie tylko ze swoich sztuk, scenariuszy filmowych oraz prozy (powieści, opowiadania, szkice autobiograficzne), ale także z przewrotnych felietonów publikowanych w czasopismach. Ich zbiór, wzbogacony o kilka nieobecnych w poprzednim tomie, pod wieloznacznym tytułem "Jak być kochanym", ukazuje się pod koniec stycznia.

Dzięki felietonom Janusza Głowackiego otrzymaliśmy "śmieszny i straszny" obraz Polski w PRL. O zniewalającej urodzie jego stylu, niepowtarzalnym sposobie podpatrywania życia w tamtych czasach i umiejętności opisywania go w lapidarnej formie, pisze w wydawanym tomie stylista, tworzący na przeciwnym biegunie polskiej literatury – Eustachy Rylski. Autor "Warunku" przyjął nasze zaproszenie i był gościem tej części wydania MBK.

Eustachy Rylski Eustachy Rylski (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Czytając felietony Janusza Głowackiego sprzed kilkudziesięciu lat, możemy mieć wrażenie, że to szczęśliwie historyjki z zamierzchłej epoki, zatem mogą nas już tylko niegroźnie bawić, tymczasem...

Janusz Majcherek Janusz Majcherek 

Dwie najbliższe warszawskie premiery teatralne (jedna  będąca realizacją polskiej klasyki sprzed ponad stu lat, druga – tekstu zagranicznego sprzed dziesięciu lat) powstały z myślą o… nas. Szczególnie pierwsza, czyli "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego. Druga, czyli "Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady" Elfriede Jelinek, podejmuje nade wszystko uniwersalny problem języka, jego kreującej roli, sprawczej mocy, prawdy i jej ukrywania.

"Wyzwolenie" w reżyserii Anny Augustynowicz będzie miało premierę w Teatrze Polskim w Warszawie 29 stycznia. O przypomnienie, czym jest ten drugi po "Weselu" dramat Wyspiańskiego, poprosiliśmy dyrektora artystycznego Teatru Polskiego, teatrologa – Janusza Majcherka.

Na temat "Opery" w TR Warszawa (7 lutego) w kolejny wydaniu MBK porozmawiamy z reżyser – Katarzyną Kalwat oraz z aktorem – Tomaszem Tyndykiem. 

Katarzyna Kalwat i Tomasz Tyndyk Katarzyna Kalwat i Tomasz Tyndyk (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 27.01.2018 
Godzina emisji: 21.09

Polecane