Aktor, na którego czekaliśmy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Aktor, na którego czekaliśmy
Marcin Czarnik Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Gościem specjalnym "Magazynu bardzo kulturalnego" był Marcin Czarnik.

Posłuchaj

Aktor, na którego czekaliśmy (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Marcin Czarnik Marcin Czarnik

Ekscentryczny Hamlet z "H." w Stoczni, Robespierre z najsłynniejszej realizacji "Sprawy Dantona", odtwórca ról w kontrowersyjnych spektaklach Narodowego Starego Teatru, dyrektor Teatru Popularnego z serialu "Artyści' grający w węgierskich filmach, teatrach radiowym i telewizyjnym, dzisiaj członek zespołu TR Warszawa – Marcin Czarnik.

Powrócił do Warszawy, gdzie ukończył przed laty Akademię Teatralną i, choć utraciły go największe polskie sceny teatralne, osiągnąwszy wiele bardzo wcześnie, zasłużył na coś, co nazywamy stabilizacją. Wykłada wszak w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i częściej bywa na planach filmowych niż na teatralnych scenach, ale… będziemy mieli okazję zobaczyć go w nowej premierze TR Warszawa w reżyserii Grzegorza Jarzyny oraz usłyszeć w Trójce, gdyż od poniedziałku będzie czytał wraz z Wiktorią Gorodecką (nazwisko aktorki – w wersji spolszczonej) powieść "Mim". W niedzielnym MBK podejmowaliśmy go po raz pierwszy i od razu w roli gościa specjalnego wydania. 

Katarzyna Kalwat i Tomasz Tyndyk Katarzyna Kalwat i Tomasz Tyndyk

TR Warszawa z kolei był poniekąd głównym bohaterem "Magazynu", gdyż w jego części drugiej opowiedzieliśmy o premierze zaplanowanej na 7 lutego. To "Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady" wg Elfriede Jelinek, z muzyką Wojtka Blecharza. Przebiegu spotkania z reżyser spektaklu Katarzyną Kalwat oraz z grającym w nim aktorem Tomaszem Tyndykiem nie mogliśmy byli przedstawić w poprzednim wydaniu, tym razem jego retransmisja stanowiła rodzaj dopełnienia rozmowy z Marcinem Czarnikiem. Przerażająca historia z końca wojny, do której nawiązuje tekst noblistki, będąca swoistym dokumentem nie tylko rzezi na zamku w Rechnitz, ale także pokazującym niszczącą siłę języka, została wkomponowana w muzykę współczesnego, eksperymentującego twórcy. Niełatwo jest używać słów w tym kontekście, a jednak nasi goście podjęli się próby opowiedzenia o ich pracy nad najbliższą premierą w TR Warszawa.

W finale wydania przypomnieliśmy, że 1 lutego minęła siódma rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Wiersz, który przywołaliśmy, koresponduje z tekstem Jelinek. W efekcie spotkają się w tym wydaniu dwie noblistki: z 1996 oraz z 2004 roku.

Wisława Szymborska w "Klubie Trójki" (27.10.2010) Wisława Szymborska w "Klubie Trójki" (27.10.2010)

Powaga nadal dominuje w MBK na początku 2019 roku. W ramach post scriptum spróbowaliśmy się jednak uśmiechnąć, bo też mroczne tematy i klimaty, choć nieobce TR Warszawa, nie stanowią absolutnej dominanty. Kolejna premiera, czyli reżyserowana właśnie przez Grzegorza Jarzynę muzyczna adaptacja książki Doroty Masłowskiej z ubiegłego roku – "Inni ludzie", będzie stanowiła na to dowód. Zagra w niej między innymi Marcin Czarnik, ale obsada poza tym zapowiada się imponująco. I o tym, na razie krótko, opowiedziały: Kaja Stępkowska – rzeczniczka TR Warszawa oraz autorka kostiumów do tego przedstawienia – Anna Axer-Fijałkowska.

Kaja Stępkowska, Anna Axer – Fijałkowska i Baszka Marcinik (foto. Jakub Sadowski)
Kaja Stępkowska, Anna Axer-Fijałkowska i Baszka Marcinik (foto. Jakub Sadowski)

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 3.02.2018 
Godzina emisji: 21.09

Polecane