X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

A to Polska właśnie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 22:00
Jedna z najsłynniejszych fraz z "Wesela" Wyspiańskiego, która przedostała się do języka naszych kulturalnych rozmów o Polsce, sygnalizuje tematy/wątki, które pojawiły się w drugim lutowym wydaniu MBK.
Audio
  • A to Polska właśnie (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Olga Sarzyńska i Wawrzyniec Kostrzewski w studiu radiowej Trójki
Olga Sarzyńska i Wawrzyniec Kostrzewski w studiu radiowej Trójki Foto: Jakub Sadowski/PR

Plakat promujący festiwal "Śleboda/Danutka" Plakat promujący festiwal "Śleboda/Danutka"

Powracamy bowiem do telewizyjnej wersji naszego "arcydramatu", wyreżyserowanej przez Wawrzyńca Kostrzewskiego. Po premierze (28 stycznia) w "Kwestii kultury" rozmawiano już m.in. z jej reżyserem, ale w szerszym kontekście ("Wyzwolenie", malarstwo Wyspiańskiego), stąd nasze spotkanie traktujemy jako rodzaj aneksu. Naszymi gośćmi byli Olga Sarzyńska (Rachela) oraz Wawrzyniec Kostrzewski, który "Wesele" nie tylko przeczytał, wyreżyserował, ale i dotkliwie przeżył. Zdając sobie sprawę z tego, jak już dużo powiedziano na temat najsłynniejszego dramatu Wyspiańskiego, zaproponowałam spojrzenie na tę telewizyjną realizację poprzez wybrane postaci z ogromnej liczby bohaterów dramatu oraz – wybrane "pary". W krótkim czasie, jakim dysponujemy w "Magazynie", nie sposób wyczerpać temat. To tylko propozycja kolejnych możliwych odczytań, zaproszenie do kontynuowania rozmów z poetą, który, zainspirowany przebiegiem weseliska innego poety, stworzył dzieło profetyczne i wieloznaczne. 

Olga Sarzyńska, Wawrzyniec Kostrzewski i Baszka Marcinik w studiu radiowej Trójki Olga Sarzyńska, Wawrzyniec Kostrzewski i Baszka Marcinik w studiu radiowej Trójki (fot. Jakub Sadowski/PR)

Nasze spotkanie z Olgą Sarzyńską i Wawrzyńcem Kostrzewskim zakończyliśmy zaproszeniem do lżejszej rozmowy o "nas – Polakach", gdyż powstaje nowy sezon serialu satyrycznego "La La Poland". "La La Poland" zagości na 21. Festiwalu Trójka Górom w Szklarskiej Porębie (21-23 lutego). Tym samym zachęcaliśmy do spotkania z reprezentacją tego serialu, które odbędzie się 22 lutego w namiocie na Placu Radiowej Trójki. Początek o godz. 17.00.

Baszka Marcinik i Michał Merczyński Baszka Marcinik i Michał Merczyński, fot. Jakub Sadowski/PR

Wydanie rozpoczęła jednak rozmowa o innym festiwalu, który od 19 do 24 lutego będzie odbywał się po raz pierwszy w… Lublinie. To "Śleboda/Danutka", festiwal poświęcony Danucie Szaflarskiej, która 6 lutego obchodziłaby 104. urodziny, a 19 lutego minie druga rocznica śmierci aktorki. Naszym gościem był dyrektor tego festiwalu – Michał Merczyński, który poznał bliżej Danutę Szaflarską, będąc dyrektorem TR Warszawa. Państwo przyjaźnili się na ostatnim etapie jej życia. Danuta Szaflarska była najstarszą polską aktorką zatrudnioną na etacie w teatrze i był to właśnie TR Warszawa.

W roli PS w tym wydaniu – zaproszenie na premierę do Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Reżyser Wiktor Rubin pracuje nad tekstem Jolanty Janiczak pt. "Dead Girls Wanted". Jolanta Janiczak oraz dyrektor Teatru Zagłębia – Jacek Jabrzyk – zamknęli to wydanie MBK.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Jakub Sadowski
Data emisji: 10.02.2018 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

Dobro

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 22:00
Spotykamy się tydzień po tym, jak dotarła do nas wiadomość o zamachu na prezydenta Gdańska. Minęło siedem dni, sensu których nadal nie potrafimy zrozumieć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak być kochanym" Janusza Głowackiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 22:15
To pierwsze w tym roku wydanie, którego głównym tematem była nowa książka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktor, na którego czekaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 22:15
Gościem specjalnym "Magazynu bardzo kulturalnego" był Marcin Czarnik.
rozwiń zwiń