Piękny umysł

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piękny umysł
Aleksandra KoniecznaFoto: Wojciech Dorosz/PR

Piękny, bo piękny po prostu, choć to nawiązanie do tytułu słynnej książki i znanego filmu. A do tego inne, same pozytywne, cechy – uroda nie tylko na ekranie i fotografii, wdzięk, poczucie humoru oraz szacunek do rozmówcy. Tym charakteryzuje się gość specjalny wydania – Aleksandra Konieczna.

Posłuchaj

Aleksandra Konieczna gościem Barbary Marcinik (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Obserwowaliśmy jej role w TR Warszawa od 2000 roku, ale występowała także w innych warszawskich teatrach: Współczesnym i Dramatycznym. W TR również reżyserowała. Używamy tu czasu przeszłego, gdyż zniknęła z teatralnych scen ponad dwa lata temu. Co takiego wydarzyło się? Poza tym wydarzyło się wiele dobrego. Co rola… filmowa, to sukces. Nie było ich wiele ostatnio, za to spektakularne. Aleksandra Konieczna najważniejsze nagrody otrzymała za kreację, jaką stworzyła w "Ostatniej rodzinie" (Jana P. Matuszyńskiego), także drugoplanowa rola w "Jak pies z kotem" (Janusza Kondratiuka) została już uhonorowana nagrodą w Gdyni, a teraz nominowana jest Aleksandra Konieczna za nią do Polskich Nagród Filmowych – Orłów (bieżące informacje na ten temat w audycjach Rika Jaźwińskiego). Ale… szczęśliwie jest jeszcze Teatr Telewizji. I z tego nie zrezygnowała, co więcej – zagrała ostatnio też w spektaklu TEATROTEKI, czyli teatrze telewizyjnym, powstającym poza Teatrem TVP, w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Słowem – gość specjalny wydania jest gościem wymarzonym!


Baszka Marcinik i Aleksandra Konieczna Baszka Marcinik i Aleksandra Konieczna 

Zaczynamy wszak MBK krótką rozmową z Oleną Leonenko-Głowacką. Od 18 marca, ok. 11.50, będziemy prezentowali wybrane felietony Janusza Głowackiego z tomu "Jak być kochanym". Olena, pracując na tą edycją, szukała tekstów, które nie zostały opublikowane ani w "Jak być kochanym" w 2005 roku, ani też w żadnym innym tomie autora "Antygony w Nowym Jorku". To wprowadzenie Oleny Leonenko może okazać się przydatne podczas słuchania kolejnych felietonów. Olena również jest autorką muzyki towarzyszącej lekturze.


Olena Leonenko-Głowacka Olena Leonenko-Głowacka 

W finale wydania spotykamy się z p.o. dyrektor Instytutu Teatralnego – Dorotą Buchwald, kurator 39. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Te – od 4 kwietnia. My już zaczynamy przygotowania do największego przeglądu polskiego teatru roku poprzedzającego w Warszawie. Wybory naszego gościa mogą wydać się nieoczywiste, tym bardziej – interesujące. Na tegorocznych WST będziemy mieli naturalnie także szansę zobaczyć najsłynniejsze przedstawienia 2018.


Dorota Buchwald (fot. Wojciech Dorosz/PR) Dorota Buchwald (fot. Wojciech Dorosz/PR)

"Kobiece" wydanie MBK.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 17.03.2018 
Godzina emisji: 21.08

Polecane