X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Duety, duety

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 22:12
Pierwszy z duetów ma już swoją historię, sięga ona co prawda zaledwie roku 2017, za to naznaczona jest ważnymi nagrodami i ma szansę na kontynuację.
Audio
  • Duety: Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Adamczyk oraz Tomasz Man i Marcin Marzec gośćmi Barbary Marcinik (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Piotr Adamczyk i Wawrzyniec Kostrzewski
Piotr Adamczyk i Wawrzyniec Kostrzewski Foto: Wojciech Dorosz

Tworzą ten duet reżyser Wawrzyniec Kostrzewski oraz aktor Piotr Adamczyk. Zaproszenie Piotra Adamczyka do zagrania roli markiza Astolphe'a de Custine w telewizyjnym spektaklu "Listy z Rosji" świadczyło o intuicji reżysera spektaklu. Obaj byli nagrodzeni na Festiwalu Dwa Teatry. W 2019 roku aktor został obsadzony przez Wawrzyńca Kostrzewskiego w roli Poety w "Weselu". Spektakl otrzymał Grand Prix na Dwóch Teatrach, a rola Poety przyniosła Piotrowi Nagrodę miesięcznika "Teatr" im. Aleksandra Zelwerowicza. Po raz trzeci reżyser dał rolę główną aktorowi, realizując radiową adaptację powieści Moniki Milewskiej, pt. "Latawiec z betonu" (patrz: STT z 20 października). Dwa ostatnie fakty sprawiły, że postanowiliśmy zaprosić panów do MBK, w tydzień po Trójkowej premierze słuchowiska oraz w niewiele ponad tydzień po uroczystości wręczenia Nagród miesięcznika Teatr. Jak ów duet wchodzi ze sobą w interakcję, przekonaliśmy się w pierwszej części tego wydania MBK. 

Piotr Adamczyk, Wawrzyniec Kostrzewski i Barbara Marcinik Piotr Adamczyk, Wawrzyniec Kostrzewski i Barbara Marcinik

Piotr Adamczyk i Wawrzyniec Kostrzewski tworzą oczywiście także niezależnie od siebie. Aktor "nie schodzi" z planu filmowego w Polsce i za granicą. Gra między innymi w filmie Macieja Pieprzycy, nagrodzonym Srebrnymi Lwami na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Ten film powstał z jego inicjatywy!

Reżyser dał niedawno premierę spektaklu dla młodzieży w Teatrze Kamienica w Warszawie, pt. "Wszechmocni w sieci".

Barbara Marcinik, Tomasz Man i Marcin Marzec Barbara Marcinik, Tomasz Man i Marcin Marzec

Drugi duet nie jest jeszcze tak słynny, jak pierwszy, ale ma też trudniejszą drogę do sławy. Tomasz Man i Marcin Marzec tworzą na dwóch krańcach Polski. Reżyser – we Wrocławiu, aktor – w Gdańsku. W Gdańsku, w Teatrze Miniatura spotkali się po raz pierwszy. Kolejne ich spotkania odbywają się wszak w innych miastach. Tomasz Man zaproponował Marcinowi Marcowi rolę Tadeusza Nalepy w Teatrze im. Siemaszkowej w Rzeszowie, w spektaklu "Kiedy byłem małym chłopcem". W Warszawie w Teatrze Polskiego Radia zrealizowali wersję radiową tej sztuki dla Sceny Teatralnej Trójki. W poniedziałek, 21 października odbyła się premiera autorskiego przedstawienia Tomasza Mana, pod tytułem "Idę, ale zimno mi w stopy" o Grzegorzu Przemyku (patrz, wydanie MBK z 20 października). Marcin Marzec zagrał w nim rolę Przyjaciela.

Obaj panowie wkroczyli do studia Trójki w sposób nietypowy. Co to znaczy? Przekonaliśmy się w części drugiej wydania Magazynu.

Tomasz Man i Marcin Marzec w Trójkowym studiu Tomasz Man i Marcin Marzec w Trójkowym studiu

My, spotykamy się z aktorem i reżyserem na dzień przed prezentacją słuchowiska o Tadeuszu Nalepie w cyklu prezentacji słuchowisk z STT w Konsulacie Kultury w Gdyni. 


Marcin Marzec i Andrzej Chyra, fot. Krzysztof Sielicki Marcin Marzec i Andrzej Chyra, fot. Krzysztof Sielicki

To wydanie audycji to stanowi swoistą kontynuację niedzielnego wieczoru sprzed tygodnia.

PS

Z przedostatniej chwili:

Latawiec z Pomorską Nagrodą Literacką "Wiatr od morza" w kategorii Literacka Książka Roku!
Gratulujemy autorce – Monice Milewskiej.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 27.10.2019 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Gombrowicz, Gombrowicz

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 22:00
Urodził się 4 sierpnia 1904 roku, Polskę na zawsze opuścił 29 lipca 1939 roku, zmarł we Francji w nocy z 24 na 25 lipca 1969 roku. Nie możemy być obojętni wobec tych rocznic: 115. – urodzin, 80. – wypłynięcia na transatlantyku Chrobry do Ameryki Południowej oraz 50. – śmierci w Vence.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szekspir, Szekspir…

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 22:00
I – już po! TPK otwierała serię spotkań z 23. Festiwalu Szekspirowskiego, MBK  – zamyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ten głos!

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 10:00
Ten głos, a raczej rodzaj głosu, nazywa się barytonem.
rozwiń zwiń