Przeczesałem się na święta!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przeczesałem się na święta!
Ptak, Dudi i Baszka MarcinikFoto: mat. promocyjne, Wojciech Dorosz

Słynna kwestia, wypowiedziana przez ptaka Dudi, sygnalizuje, że to wydanie MBK, przedostatnie w 2019 roku, nie jest zwyczajne.  

Posłuchaj

Andrzej Dudi-Dudziński gościem Barbary Marcinik (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Andrzej Dudi-Dudziński urodził się na fali powojennych migracji, ale też – prawie dosłownie – "na fali", gdyż wydarzyło się to w… Sopocie, do którego przybyli z różnych stron jego rodzice. Dzieciństwo i początkowy czas studiów spędził w mieście, które stawało się polskie. Sopot, w niewielkim stopniu dotknięty przez działania wojenne, wydawał się rajem przy zrujnowanym Gdańsku, nad odbudową którego pracował m.in. jego ojciec – architekt. Architekturę też zaczął studiować Andrzej Dudziński na Politechnice Gdańskiej, kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, a ukończył studia na ASP w Warszawie. 

Od momentu przeniesienia się do Warszawy stał się prawdziwym nomadą. Od wczesnych lat 70. wędrował na trasie: Londyn – Warszawa – Nowy Jork. W Nowym Jorku zatrzymał się na dłużej, czyli na ćwierć wieku. Do Polski powracał na początku lat 90., po to, by wreszcie zamieszkać w Warszawie.

materiały prasowe 

Po drodze zdążył zadebiutować jako grafik w 1969 roku, współpracować ze "Szpilkami", "Kulturą", "Literaturą", "Kulisami", "Polityką" oraz m.in. z zagranicznymi pismami: "Oz", "The Boston Globe", "Newsweek", "The New York Times", "Playboy", "Rolling Stone", "The Washington Post", "Time". Został także wykładowcą w Parsons School of Design w Nowym Jorku, a w Polsce zaczął regularnie prezentować swoje prace w kilku galeriach. Te prace, to: rysunek prasowy, cykle satyryczne, których bohaterami byli ptak Dudi oraz Pokrak, plakaty, fotografie, obrazy cyfrowe ale, co ważne, nade wszystko malarstwo i to – często – wielkoformatowe.

Jest jeszcze jeden punkt na mapie wędrówek autora ptaka Dudi: Myśliwiecka 3/5/7. Kto jest z nami, może poznaćw okoliczności zatrzymania się tutaj na jakiś czas :) 

Andrzej Dudi-Dudziński  i Baszka Marcinik, fot. Wojciech Dorosz Andrzej Dudi-Dudziński i Baszka Marcinik, fot. Wojciech Dorosz

Galerią, w której pokazywane były dotąd wszystkie rodzaje jego prac, jest Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Najnowsza jego wystawa – jubileuszowa – "Pięćdziesiąt na Pięćdziesiąt" – została właśnie otwarta w sopockiej galerii i będzie ją można podziwiać jeszcze w nowym roku, a stanowi efektowny finał roku 50-lecia twórczości artysty. Dudi zatem powraca do miasta swojego urodzenia, miasta, które odcisnęło swoiste piętno na jego wyobraźni i którego jest od osiemnastu lat Honorowym Obywatelem. Tytuł ów otrzymał w Operze Leśnej 2 czerwca 2001 roku, kiedy to Sopot obchodził swoje stulecie (praw miejskich).

Zanim będziemy mieli okazję obejrzeć tę ostatnią dużą wystawę w PGS w 2019 roku i zanim porozmawiamy z dyrektorem galerii Zbigniewem Buskim oraz z kuratorem wystawy jubilata Bogusławem Deptułą, zapraszamy wszystkich zainteresowanych jego twórczością na spotkanie w tym wydaniu MBK.

Andrzej Dudi-Dudziński jest naszym gościem specjalnym!

Czy powyższa, krótka notka, stanowiąca "spacerek po historii" artysty, pozwala już domyślić się powodów, dla których to wydanie nie jest zwyczajne?

W audycji zapowiadamy naszą tradycyjna Wigilię w Trójce, prezentując jedną z ostatnich książek tego roku – księdza Józefa Tischnera – "Mądrość człowieka gór" pod redakcją Wojciech Bonowicza, który będzie jednym z naszych gości wigilijnych. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn Bardzo Kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 22.12.2019 
Godzina emisji: 21.08

kw

Polecane