X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To, co najpiękniejsze". Rachoń i Matuszkiewicz w zimowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 20:00
Takie połączenie muzyki klasycznej i jazzu jest możliwe tylko w Polskim Radiu. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie miało miejsce kolejne wydarzenie z cyklu "To, co najpiękniejsze… – Zima". W programie znalazły się utwory skomponowane i zaaranżowane przez Stefana Rachonia i Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.
Audio
  • Koncertu "To, co najpiękniejsze… – Zima". Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy (Koncert w Trójce)

W pierwszej części wieczoru można było usłyszeć muzykę klasyczną i popularną w aranżacjach napisanych przez Stefana Rachonia dla Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Druga część poświęcona była twórczości nestora polskiego jazzu i muzyki filmowej  Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Transmisji koncertu można było słuchać na antenach Jedynki, Trójki i Polskiego Radia Chopin. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych. 

Po poprzednich, entuzjastycznie przyjętych przez publiczność koncertach, nadszedł czas na kolejną, zimową odsłonę wydarzenia. Jego pierwsza część należała do Stefana Rachonia (1906-2001)  znakomitego skrzypka i dyrygenta, który debiutował w 1930 roku na antenie Polskiego Radia w audycji "Kącik młodych talentów" i w tym samym roku otrzymał propozycję utworzenia radiowej orkiestry rozrywkowej.

W czasie II wojny światowej grał z zespołem w okupowanej Warszawie. W 1944 roku współpracował z orkiestrami w Krakowie i Lublinie. Wraz z grupą lokalnych muzyków grał również muzykę ilustracyjną do niemych filmów w lubelskich kinach. Po powrocie do Warszawy w 1945 roku utworzył pierwszą powojenną Orkiestrę Polskiego Radia przemianowaną później na Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji. Dyrygował nią do 1980 roku. Studio M-1, w którym pracowała orkiestra, było przez długie lata miejscem radiowych debiutów polskich piosenkarzy. Stefan Rachoń dokonał ze swoją orkiestrą około 10 tysięcy nagrań muzyki symfonicznej, operowej, operetkowej i rozrywkowej. 

Orkiestra pod dyrekcją Stefana Rachonia podczas koncertu Sali Kongresowej w Warszawie. Na podeście obok dyrygenta widoczny Jan Kiepura    Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Orkiestra pod dyrekcją Stefana Rachonia podczas koncertu Sali Kongresowej w Warszawie w 1958 roku. Na podeście obok dyrygenta widoczny Jan Kiepura Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W trakcie koncertu "To, co najpiękniejsze…  Zima" jego piosenka "Indyk na słomie" oraz klasyczne i popularne utwory innych kompozytorów (m.in.  Piotra Czajkowskiego, Georgesa Bizeta, Miszy Elmana czy Jerzego Wasowskiego) w aranżacjach Stefana Rachonia wykonała Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy z udziałem solistów: Zuzanny Nalewajek (mezzosopran), Pawła Trojaka (baryton), Bartłomieja Kacperskiego (trąbka), Marcina Markowicza (skrzypce) i Dominika Płocińskiego (wiolonczela). 


 Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W drugiej części koncertu zatytułowanej "Jerzy Duduś Matuszkiewicz – 90 lat minęło" wystąpiło Trio Andrzeja Jagodzińskiego w składzie: Andrzej Jagodziński (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław "Mały" Bartkowski (perkusja) z gościnnym udziałem Agnieszki Wilczyńskiej (śpiew) i Roberta Majewskiego (trąbka). W repertuarze znalazły się najbardziej znane utwory Matuszkiewicza w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego i Roberta Majewskiego. 


Koncertu "To, co najpiękniejsze… – Zima", Trio Andrzeja Jagodzińskiego, fot.  Wojciech Kusiński/Polskie Radio Koncertu "To, co najpiękniejsze… – Zima", Trio Andrzeja Jagodzińskiego, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz (ur. w 1928 roku w Jaśle) to legendarny muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor wielu popularnych piosenek oraz muzyki do filmów (m.in. "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Nie lubię poniedziałku", "Poszukiwany, poszukiwana") i seriali i z czasów PRL-u (m.in. "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek", "Janosik", "Kapitan Sowa na tropie", "Kolumbowie", "Podróż za jeden uśmiech", "Przygody psa Cywila", "Stawiam na Tolka Banana", "Stawka większa niż życie", "Wojna domowa"). 

"To, co najpiękniejsze…" to kolejny z serii wyjątkowych koncertów zapoczątkowanych przez Polskie Radio jesienią 2017 roku. Ich celem jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki wśród odbiorców poszukujących kontaktu z kulturą wysoką.

(mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: koncert zima W POLSKIM RADIU