X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Cree, czyli śląski blues w studiu Trójki. ZOBACZ WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 20:15
Cree to powrót do brzmień przeszłości – blues rocka lat 60. i 70. Wywodzący się z polskiej kolebki tego gatunku, czyli Tychów, kwintet Sebastiana Riedla wystąpił w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Koncertu można było słuchać na antenie Trójki oraz oglądać na naszej stronie, kanale YouTube Polskiego Radia oraz Facebooku.
Zespół Cree na trójkowej scenie
Zespół Cree na trójkowej scenieFoto: Cezary Piwowarski

Początki grupy Cree sięgają 1993 roku, a jej nazwa nawiązuje do jednego z najliczniejszych plemion Indian kanadyjskich i języka, którym się posługiwali jego członkowie. Wymyślił ją Ryszard Riedel – ojciec wokalisty, lider legendarnego zespołu Dżem oraz pasjonat historii i kultury Indian. 

Jeszcze w tym samym roku trzech kilkunastoletnich muzyków zadebiutowało na tyskiej scenie, jednak bez sukcesów, na które trzeba było poczekać do 1997 roku. Wtedy Cree wystąpili na I Festiwalu Młodej Kultury w warszawskim Klubie Stodoła, zdobyli Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych oraz zagrali w Sali Kongresowej jako support Johna Mayalla.


Posłuchaj
51:08 2021_02_28 19_07_31_PR3_Koncert.mp3 Cree. Tyski blues w Warszawie (Koncert/Trójka)

 

Przed wyjazdem na festiwal Lille we Francji, w 1998 roku grupa zarejestrowała materiał na debiutancką płytę. Wydawnictwo zatytułowane po prostu "Cree" sprzedało się w ilości 1500 egzemplarzy. Dwa lata później Sebastian Riedel został drugim najlepszym wokalistą bluesowym w plebiscycie miesięcznika "Twój Blues".

Drugi album Cree pt. "Za tych…" muzycy nagrali sami, bez pomocy wytwórni, na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Mimo braku szumu medialnego wokół premiery płyta zebrała bardzo pozytywne recenzje. W lipcu 2004 grupa podsumowała dekadę działalności płytą "Parę lat", gdzie znalazły się utwory z poprzednich płyt oraz nowa, niepublikowana wersja utworu pt. "Po co więcej mi". 

Polskie Radio/Koncert CREE w Radiowej Trójce (28.02.2021)

W 2007 roku, 13 lat po śmierci Ryszarda Riedla, odeszła matka lidera grupy – Małgorzata. Sebastian uczcił jej pamięć płytą "Tacy sami", na której zagrali gościnnie gitarzysta Dżemu Jerzy Styczyński i saksofonista Dariusz Rybka.

Na chwilę obecną Cree mają w dorobku siedem albumów studyjnych. Ich ostatnie dokonanie to krążek pt. "Heartbreaker", który ukazał się w listopadzie 2015 roku nakładem wytwórni Universal Music Polska.

(mat. promocyjne/kr)

Czytaj także

The Waterboys na scenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 19:05
To jeden z zespołów, które najbardziej kojarzą się z Trójką. Ten koncert na długo zapisze się w pamięci naszych słuchaczy! The Waterboys zagrali w Trójce w czerwcu 2016 roku. W piątek 18 grudnia po godz. 2.00 zapraszamy do wysłuchania powtórki tego występu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ray Wilson o wyjątkowych niedoskonałościach. Posłuchaj koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 19:05
Ray Wilson wydał w 2016 roku aż dwa albumy: w maju "Song For A Friend", a w październiku "Makes Me Think Of Home". Materiał z tych płyt zaprezentował na trójkowej scenie w grudniu 2016. 1 stycznia 2021 roku przypomnieliśmy nagranie tego koncertu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa Archive z ekskluzywnym koncertem w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 20:00
30 marca 2015 roku, dwa dni przed 53. urodzinami Trójki, w studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpiła grupa Archive. W niedzielę 7 lutego 2021 roku przypomnieliśmy nagranie tego koncertu, podczas którego brytyjski zespół promował album zatytułowany "Restriction".
rozwiń zwiń