X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Republika na scenie Trójki. Wyjątkowy koncert [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 20:00
Cofnęliśmy się w czasie do roku 1998 i mikołajkowego wieczoru w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej. Wtedy Republika zagrała słuchaczom Trójki koncert promujący album "Masakra".
Republika
Republika Foto: Forum/Studio69

Początek grupy Republika (w latach 1979-1981 działającej jako artrockowa Res Publica) miał swoje miejsce w Klubie Studenckim "Od Nowa" w Toruniu przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika – tam zespół w składzie: Grzegorz Ciechowski (wokal, instrumenty klawiszowe), Sławomir Ciesielski (perkusja), Zbyszek Krzywański (gitara) oraz Paweł Kuczyński (gitara basowa) odbywał próby i koncertował. Później Pawła Kuczyńskiego na basie zastąpił Leszek Biolik.


Posłuchaj
51:21 2021_03_21 19_06_50_PR3_Koncert.mp3 Republika gra w Trójce "Masakrę" (Koncert/Trójka)

 

Grzegorz Ciechowski w studiu koncertowym im. Agnieszki Osieckiej, 30.03.2001 Grzegorz Ciechowski w studiu koncertowym im. Agnieszki Osieckiej, 30.03.2001

Niemal od początku działalności Republikę i radiową Trójkę łączyła bliska współpraca. Grzegorz Ciechowski i jego zespół często odwiedzali budynek przy Myśliwieckiej 3/5/7, a kompozycje takie jak "Biała flaga", "Telefony", "Kombinat" czy "Sexy Doll" wiele razy zajmowały pierwsze miejsce w notowaniu "Listy Przebojów Programu Trzeciego". W 1983 roku Ciechowski został bohaterem trójkowego reportażu Zbigniewa Ostrowskiego, w którym, jako ciężko pracujący artysta, zabraniał wejścia sąsiadom budynku przy ul. Karola Młota 11 w Toruniu, by nie przeszkadzali mu w tworzeniu. Jak się okazało, cała sytuacja była prowokacyjnym żartem. Ponadto, w sierpniu 2007 roku w "Klubie Trójki" po raz pierwszy odtworzyliśmy wcześniej niewydany utwór Republiki "I Count", a 2 maja 2020 roku kompozycja "Nie pytaj o Polskę" solowego projektu Ciechowskiego Obywatel G.C. zwyciężyła w 13. Polskim Topie Wszech Czasów.


W czasie trwającej 23 lata działalności, którą przerwała tragiczna śmierć Grzegorza Ciechowskiego, Republika wydała osiem albumów studyjnych i pięć koncertowych (do których zalicza się zapis mikołajkowego koncertu z 1998 roku pt."Koncerty w Trójce vol. 13 - Republika Live 6.12.1998", wydany nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia). 


Koncerty w Trójce vol. 13 - Republika Live 6.12.1998  (foto: mat. promocyjne) Koncerty w Trójce vol. 13 - Republika Live 6.12.1998 (foto: mat. promocyjne)


Mikołajkowy koncert Republiki odbył się niecałe dwa tygodnie przed premierą albumu "Masakra" – ostatniego wydawnictwa powstałego za życia Grzegorza Ciechowskiego. Republika wykonała wszystkie utwory z tego krążka, w tym "Mamonę", "Odchodząc" czy "Raz na milion lat", które potem stały się przebojami. 

Republika tuż po koncercie w Trójce w 1998 roku  Foto: Polskie Radio Republika tuż po koncercie w Trójce w 1998 roku Foto: Polskie Radio

kr/mk

Zobacz więcej na temat: Trójka Republika koncert

Czytaj także

"Obywatel Miłość". Wzruszający film o Grzegorzu Ciechowskim

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 16:33
– Jak pokazywałem film "Obywatel Miłość" znajomym i widziałem reakcje osób, które znają twórczość mojego Taty, a także tym, które nie znają, nie widziałem różnicy między nimi. Ta historia jest na tyle wiarygodna i intymna, że po prostu wzrusza – ocenia Bruno Ciechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Republika" i "Dziecięcy koncert radiowy". Koncertowe propozycje na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 19:00
Zapraszamy na niedzielne koncerty w Polskim Radiu. W Jedynce - Barbara Hesse-Bukowska zagra Chopina, po południu Filharmonia Dwójki i Krzysztof Książek grający na fortepianie historycznym i archiwalny koncert niezapomnianej Republiki w Trójce o godzinie 19.05. Dla dzieci - z serii "Piegowatych koncertów" wydarzenie z 2018 roku "Tuwim i Brzechwa stają na głowie, czyli poeci we własnej osobie!"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nostalgicznie i wspomnieniowo. Polskie Radio na weekend

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 16:37
Beatyfikowany niedawno 15-latek Carlo Acutis - patron internetu - pomoże znaleźć odpowiedź: jak żyć, żeby umrzeć jako oryginał, a nie fotokopia? Zabierzemy Słuchaczy również w podróż koleją po Polsce: wąskotorówkami oraz szerokimi torami. Zapraszamy!
rozwiń zwiń