more_horiz

Trójka dla Ukrainy". Folkowe nuty ponad granicami" w 60. urodziny stacji [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 18:03
Dagadana, ShockolaD i Tołhaje to zespoły, które wystąpiły na specjalnym koncercie "Trójka dla Ukrainy", który odbył się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, w sześćdziesiątą rocznicę powstania Programu 3 Polskiego Radia, czyli 1 kwietnia 2022 roku. 

1 kwietnia Trójka obchodziła okrągłe 60. urodziny. Chcielibyśmy je hucznie świętować, ale czas, w jakim się znaleźliśmy, świętowaniu nie sprzyja. Za naszą wschodnią granicą trwa wojna, giną ludzie, miasta znikają z powierzchni ziemi. Nie możemy być wobec tego obojętni. Dlatego zagraliśmy dla Ukrainy. Nasz koncert był hołdem dla tych, którzy walczą o wolną Ukrainę, i dla tych, którzy w wyniku tej wojny utracili tak wiele. 

Obywatelom Ukrainy można nieść pomoc, dokonując wpłaty na konto Caritas Polska70 1020 1013 0000 0102 0002 6526. W tytule przelewu prosimy wpisać UKRAINA


***

Na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej wystąpili: polsko-ukraiński kwartet Dagadana, ukraiński zespół ShockolaD, łączący folk z elektroniką i jazzem, oraz czerpiąca z tradycji Bojków i Łemków bieszczadzka grupa Tołhaje

Niezwykła harmonia kobiecych głosów

Muzyka Dagadany nie jest obca słuchaczom Trójki – jej utwory: "Czasem", "A w tomu sadu" oraz "Abrazo", rozbrzmiewały w niedawnych wydaniach "Naszej tonacji". 19 marca w warszawskim kinie "Iluzjon" zespół dał koncert, który był jednym z serii wydarzeń kulturalnych pod hasłem "Solidarni z Ukrainą". Grupa jest też nominowana do nagród Fryderyki 2022 w kategorii "Album Roku Muzyka Korzeni Blues" za płytę "Tobie".

Działająca od 2008 roku Dagadana łączy w swej twórczości elementy polskiej i ukraińskiej tradycji muzycznej z nowoczesnymi brzmieniami. Szczególnego charakteru utworom kwartetu dodają współgrające ze sobą głosy dwóch wokalistek  Dagi Gregorowicz i Dany Vynnytskiej. Grają one też na instrumentach klawiszowych, a w zespole towarzyszą im kontrabasista i skrzypek Mikołaj Pospieszalski oraz perkusista Bartosz Mikołaj Nazaruk. 


 Dana Vynnytska, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio  Dana Vynnytska, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Muzyka ponad granicami

Echa muzyki ludowej w połączeniu z nowoczesną elektroniką oraz elementami jazzu i bluesa można usłyszeć w twórczości formacji ShockolaD. Jest to "muzyka, która przekracza granice, łącząc w jedną całość ludzi i kultury z całego świata", jak piszą o swych dokonaniach muzycy tej ukraińskiej grupy. Tego typu dźwięki najlepiej sprawdzają się podczas występów na żywo, o czym mieli okazję przekonać się fani na festiwalach we Francji i na Litwie. Zespół koncertował również w Polsce, m.in. na Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie oraz Europejskim Stadionie Kultury w Rzeszowie. 

Folkowi zbójnicy z Bieszczad

Zespół Tołhaje został założony w 2000 roku przez Janusza Demkowicza (gitara basowa) i Damiana Kurasza (gitary). Niebawem dołączyli do nich pozostali muzycy: Tomasz Duda (saksofon sopranowy i barytonowy, klarnet), Maria Kulik (śpiew), Piotr Rychlec (akordeon, klawisze, gwizd, śpiew alikwotowy), Maciej Cierliński (lira korbowa) i Łukasz Moskal (perkusja). 

Koncertowali na wielu scenach w Polsce i w Europie (w takich krajach, jak Czechy, Niemcy, Słowacja, Ukraina, Wielka Brytania czy Węgry). Płyta z muzyką do serialu "Wataha" przyniosła im Fryderyka, natomiast album "A w niedziela rano" został uhonorowany pierwszą nagrodą w konkursie Folkowy Fonogram Roku 2002, organizowanym przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej przy Polskim Radiu.

Nazwa "Tołhaje" oznacza węgierskich zbójników grasujących w Beskidach. W swojej twórczości grupa czerpie inspiracje z pogranicza kulturowego Polski południowo-wschodniej, a szczególnie z tradycji grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady. Jej członkowie współpracowali z wieloma gwiazdami polskiej i światowej sceny muzycznej, wśród których byli m.in. Gordon Haskel, John Lord (Deep Purple), Nigel Kennedy, Michael Bolton, Katarzyna Nosowska, Kayah, Ewa Bem, Stanisław Soyka, Brodka, Justyna Steczkowska i Ania Dąbrowska. 


Jako pierwszy w koncercie "Trójka dla Ukrainy" wystąpił zespół Tołhaje, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Jako pierwszy w koncercie "Trójka dla Ukrainy" wystąpił zespół Tołhaje, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

***

Na transmisję koncertu "Trójka dla Ukrainy", z udziałem zespołów Dagadana, ShockolaD i Tołhaje, zaprosiliśmy 1 kwietnia o godz. 19.05. Można ją było śledzić na antenie Trójki oraz w mediach społecznościowych i na kanale YouTube stacji. Dostępny był również streaming wideo.

Zobacz więcej na temat: Trójka Dagadana MUZYKA

Zobacz także

Zobacz także