more_horiz

Komety w Trójce. Zespół świętuje swoje 20-lecie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 20:00
Głos i teksty Lesława, poetycko niejednoznaczne, często rozgrywające się w pejzażach Warszawy – to znak rozpoznawczy grupy Komety, która w niedzielę 3 kwietnia wystąpiła na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej. Koncert, który odbył się z udziałem publiczności, transmitowany był na antenie Trójki oraz w mediach społecznościowych i na kanale YouTube stacji. Dostępny był również streaming wideo. 

Komety, uznawane za jeden z najważniejszych polskich zespołów alternatywnych XXI wieku, to warszawska grupa uformowana w 2002 roku przez Lesława (gitara, wokal, muzyka, słowa) na gruzach legendarnej formacji Partia.

Styl grupy to mieszanka rocka, post punka, rockabilly i ska. Pomimo kilkukrotnych zmian w składzie nieodmiennie centralnym punktem, a zarazem znakiem rozpoznawczym Komet, pozostają głos i teksty Lesława Strybela – poetycko niejednoznaczne, często rozgrywające się w pejzażach Warszawy, stawiające go w gronie najwybitniejszych autorów swojego pokolenia.

Komety nagrały siedem płyt studyjnych i dwie koncertowe. Ich twórczość zjednała im fanów nie tylko w kraju, ale i za granicą. Zespół koncertował m.in. w Anglii, Szwecji, Niemczech i Meksyku, gdzie ukazał się anglojęzyczny album zawierający ich największe przeboje.

Ostatnia płyta Komet "Alfa Centauri" ukazała się w 2020 roku, po sześciu latach od wydania poprzedniego krążka. – Nagrania zajęły nam dwa miesiące, ale w fazie konceptualnej prace trwały być może nawet pięć lat. Wszystko dlatego, że zależało mi, żeby zrobić płytę, która byłaby pikiem moich możliwości – wspominał w jednym z wywiadów Lesław.

Tytuł albumu "Alfa Centauri" odnosi się do gwiazdy wielokrotnej w gwiazdozbiorze Centaura, ale także do wyobrażenia o procesie twórczym, które jakiś czas temu pojawiło się w głowie lidera Komet. – Moim marzeniem było nagrać płytę, która brzmiałaby tak, jakbym zrobił ją na pokładzie statku kosmicznego – mówił.

Podczas koncertu w Trójce usłyszeliśmy nie tylko utwory z ostatniego krążka Komet. Grupa zaprezentowała się w składzie: Lesław Strybel – wokal, gitara, autor tekstów i muzyki; Sikor – gitara basowa, chórki; Dżony – perkusja. 

***

Na transmisję koncertu grupy Komety zaprosiliśmy w niedzielę 3 kwietnia. Było go można śledzić na antenie Trójki oraz w mediach społecznościowych i na kanale YouTube stacji. Dostępny był również streaming wideo.


Zobacz więcej na temat: Trójka koncert MUZYKA

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem