X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kwestia wyboru

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 19:00
Studenci z uczelni trójmiejskich bardzo aktywnie włączali się w fale protestów na Wybrzeżu.
Audio
  • Studenckie wspomnienia ze stanu wojennego na Wybrzeżu (Reportaż/Trójka)
Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało 22 września 1980 roku w reakcji na wydarzenia i strajki robotnicze z sierpnia 1980
Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało 22 września 1980 roku w reakcji na wydarzenia i strajki robotnicze z sierpnia 1980Foto: PAP/Jerzy Ochoński

Malowali ściany, przecinali megafony i zakłócali środki łączności SB. Nie nazywali tego odwagą, bo dla nich to było normalne działanie. Po strajkach sierpniowych narodziła się Inicjatywa powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Miało to miejsce 27 sierpnia 1980 r. pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Wkrótce zebrał się komitet założycielski pierwszego w Polsce NZS-u, który powstał na Uniwersytecie Gdańskim, a potem w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni.

Od samego początku NZS-iacy aktywnie działali przeciw ówczesnemu reżimowi komunistycznemu, w czym wspierało ich wielu działaczy opozycyjnych.

– Do Szkoły Morskiej w Gdyni trafiłem, bo od młodych lat uprawiałem żeglarstwo. Naturalną koleją rzeczy było kontynuowanie tego w Marynarce Handlowej. Obecnie, mogę pooprowadzać po budynkach Szkoły Morskiej, ale i po Prokuraturze Marynarki Wojennej, Sądzie Marynarki Wojennej w Gdyni, oraz po aresztach w Gdyni i Gdańsku… – mówi jeden z bohaterów reportażu.

W dniu wprowadzenia stanu wojennego NZS proklamowało strajki okupacyjne na uczelniach, a wielu studentów w tamtym czasie wsparło także strajkujących stoczniowców, co dla części z nich zakończyło się spacyfikowaniem i zatrzymaniem przez ZOMO. Wielu z nich musiało pożegnać się ze swoimi studiami. Zostali relegowani z uczelni. Odsiadywali wyroki. Nie żałują… Taki był czas…

Zapraszamy do słuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Kwestia wyboru" 
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 12.12.2019
Godzina emisji: 18.43

ml

Czytaj także

Misja: czysty Gocław

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 18:59
Zaczęło się od tego, że siedzieli w kawiarni i narzekali na zaśmiecone tereny na warszawskim osiedlu Gocław. Potem stwierdzili, że dość narzekania…
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czterech kątach Ignacego Jana Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 19:00
Dwór w Kąśnej Dolnej niedaleko Tarnowa to jedyna zachowana w świecie posiadłość po Ignacym Janie Paderewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanin, który poświęcił swoje życie, by ratować Polaka

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 19:00
– Był nie tylko dobrym żołnierzem, ale i dobrym człowiekiem – mówi ojciec Michaela Ollisa. – Jestem z niego bardzo dumna, nie byłam zaskoczona tym, co zrobił w Afganistanie – dodaje matka nieżyjącego żołnierza.
rozwiń zwiń