Viola Organista, czyli idea Leonarda da Vinci zrealizowana po 500 latach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Viola Organista, czyli idea Leonarda da Vinci zrealizowana po 500 latach
Pianista i konstruktor instrumentu Sławomir Zubrzycki gra na violi organistej Foto: PAP/Tomasz Wojtasik

– Niektórzy mówili, a jak Ci się nie uda? To historia o tym, że człowiek robi coś, co może doprowadzić do sukcesu, ale też do katastrofy –  przyznaje Sławomir Zubrzycki, który zbudował instrument przez 500 lat istniejący tylko na szkicach renesansowego mistrza. 

Posłuchaj

Viola Organista. Jedyny taki instrument na świecie (Reportaż/Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Dziesięć lat temu Polak - Sławomir Zubrzycki, dowiedział się, że Leonardo da Vinci w swoich notatkach wymyślił instrument, który wyglądałby jak klawesyn czy fortepian, ale brzmiałby jak instrument smyczkowy. Pomysł Leonarda zachował się w jego notatnikach z 1488–1489 lat. Po trzech latach pracy Zubrzycki na podstawie notatek Leonarda tworzy instrument o nazwie Viola Organista. Od tej pory jego życie całkowicie się zmienia. Instrument wzbudza zainteresowanie mediów w kraju i za granicą, a krakowski muzyk otrzymuje propozycję współpracy między innymi od islandzkiej wokalistki, Björk. Sławek musi szybko nauczyć się włoskiego, przerobić nieco dom i kupić duży samochód, który pomieści instrument. 

Viola Organista waży sto kilo. Kiedy wyjeżdża w trasę, musi być odpowiednio zabezpieczona, w ciepłym i twardym futerale. Na co dzień stoi w salonie domu pod Krakowem, a nad wisi nią "Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci. Żeby znieść ją do samochodu Sławek potrzebuje pomocy żony - z zawodu wiolonczelistki.

Jak czas powstawania instrumentu wspominają najbliżsi muzyka? Jak instrument zmienił ich życie?

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Viola Organista" 
Autorka reportażu: Agnieszka Szwajgier
Data emisji: 18.02.2020
Godzina emisji: 18.43

gs


Polecane