Szpital dla jeży. Jak skutecznie pomagać tym zwierzętom?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szpital dla jeży. Jak skutecznie pomagać tym zwierzętom?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Alexander Erdbeer

Pierwszym pacjentem szpitala był jeż z nadwagą. Czy to możliwe, żeby dzikie zwierzę było otyłe? – Nie. Oczywiście, że nie. Był gruby, bo utuczyli go ludzie – odpowiada pani Małgorzata Szwed. Było to w 2010 roku. – Jeże, jak nie muszą polować, po prostu jedzą i śpią. Są bardzo pragmatyczne. Teren jednego jeża w naturze to przynajmniej pięć hektarów i w nocy przechodzi on wiele kilometrów – dodaje Oktawian Szwed.

Posłuchaj

Szpital jeży. To oni pomagają zwierzętom w potrzebie (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Za kłopoty zdrowotne jeży najczęściej odpowiedzialni są ludzie. Ich niewiedza lub bezmyślność. Wrogami jeży są m.in. kosiarki, psy, maszyny budowlane. – Nie ma brzydkich jeży. To jedne z najpiękniejszych zwierząt, jakie stworzyła natura. Bardzo dobrze są przygotowane ewolucyjnie do życia – opowiada, nie kryjąc swojej fascynacji opiekun zwierząt

Małgorzata i Oktawian Szwedowie prowadzą w podwarszawskich Skierdach "Szpital dla jeży  Jeżurkowo". Początkowo miało to być tylko hobby. Skończyło się inaczej. Teraz rano jadą do pracy, a w nocy ratują jeże. Na nic więcej nie wystarcza już czasu. Założyli fundację, a liczba jeży, które do nich trafiają, przechodzi ich najśmielsze oczekiwania. Zwierzęta szybko odnajdują się w nowej sytuacji i, jak przyznają opiekunowie, pokojowo zazwyczaj na nich reagują, a wyleczone błyskawicznie wracają do środowiska naturalnego. Niestety nie wszystkie mają na to szanse. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: Szpital dla jeży
Autorka reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data emisji: 24.03.2020
Godzina emisji: 18.41

gs/kr

Polecane