more_horiz

Od filmów do pracy w kosmosie. Historia wrocławskich studentów [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 18:42
– To jedna z tych wielkich idei, które powstały na serwetce w restauracji. Część z nas miała pewne podstawy związane z górnictwem i postanowiliśmy przesunąć to myślenie w kosmos. Zrobić projekt wiercenia w asteroidach, które mogą kiedyś być dla nas źródłem cennych surowców – opowiada bohater reportażu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dotted Yeti/Shutterstock

księżyc widok ziemi z księżyca shutter 1200 Elena11.jpg
Uprawy dla kolonizatorów Księżyca? Eksperymenty polskich studentów

Jak przyznaje rozmówca Magdy Skawińskiej, na początku tej drogi do gwiazd oczywiście była fascynacja książkami i takimi filmami jak "Gwiezdne wojny", ale to tylko część motywacji. – My jesteśmy dziećmi wejścia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku. Postanowiliśmy wziąć udział w programach skierowanych do studentów, przede wszystkim wykorzystać możliwość wysłania własnej aparatury w kosmos, bądź na jego krawędź – dodaje. Podjęli to wyzwanie, mimo że część z nich właśnie kończyła studia, a niektórzy byli "jeszcze bardzo w trakcie". 


kosmos 1200 Shutterstock.jpg
Rakiety suborbitalne polecą z Polski? Prezes PAK: będą mogły przekraczać granicę kosmosu

Udział w eksperymencie okazał się wielkim sukcesem. – To jest nasze urządzenie, które było w kosmosie. W tej chwili chyba jest to jedyny taki obiekt we Wrocławiu. W segmencie kosmicznym większość polskich produktów poleciała na orbitę albo inną planetę i nigdy nie wróciła, a my mamy coś, co było w kosmosie i wróciło. To jest eksperyment, który był robiony wraz z Politechniką Wrocławską i Europejską Agencją Kosmiczną. Robiliśmy do niego komorę pomiarową z wykorzystaniem kamer. Sprawdzała ona, co się będzie działo, gdy wywiercimy coś w skale znajdującej się w kosmosie. Ten obiekt wywiercił sobie próbkę w stanie nieważkości, bardzo wysoko na krawędzi kosmosu. Poleciał tam na dwie minuty i wrócił na spadochronie – opowiada rozmówca Magdy Skawińskiej. 

Scanway: od studenckiego eksperymentu do własnej firmy tworzącej kosmiczne technologie/Politechnika Wrocławska

Obecnie młodzi inżynierowie z Wrocławia, z firmy Scanway, uczestniczą w projekcie dotyczącym satelitów obserwacyjnych, które w ciągu najbliższych 4 lat znajdą się na orbicie okołoziemskiej i dostarczą danych wywiadowczych możliwych do wykorzystania w dziedzinach obronności i administracji. Firma pracuje nie tylko nad kosmicznymi projektami, ale to właśnie ta część działalności daje im największą frajdę. Tym bardziej że, jak przyznają, "jest to dość nietypowy kierunek działań jak na polskie warunki biznesowe".

***

Tytuł reportażu: Zdeterminowani i szaleni
Autorka reportaż: Magda Skawińska 
Data emisji: 15.09.2021
Godzina emisji: 18.41 

gs


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem