X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Radiowiec oszalał. Słyszy głos Wilhelmiego…

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 09:00
Kiedy w lutym 2013 roku zapowiadaliśmy premierę "Andiego" na Scenie Teatralnej Trójki, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że pisze się właśnie jeden z ważniejszych rozdziałów w historii Teatru Polskiego Radia.
Adam Woronowicz
Adam WoronowiczFoto: PR/W. Kusiński

W kila miesięcy później "Andy" na Prix Europa w Berlinie otrzymał najważniejszą nagrodę w kategorii "radio fiction" jako "najlepsze słuchowisko roku". Fakt ten uczciły Program I i II, prezentując laureata. My, mając w tym trudnym czasie szansę przypominać nasze najlepsze słuchowiska, po siedmiu latach powracamy do "Andiego". To zapewne przypadek, ale… 11 maja mija 30. rocznica śmierci Wieniedikta Jerofiejewa, autora "Moskwa – Pietuszki", powieści, stanowiącej dramaturgiczną oś słuchowiska, a poza tym przypadek jego tytułowego bohatera, wtedy będący fantazją Krzysztofa Czeczota, dzisiaj może być odczytywany jako dojmująca metafora doświadczenia człowieka skazanego na izolację.

Poniżej – artykuł, który na stronie Trójki zapowiadał premierę 10.02.13.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca

Krzysztofa Czeczot – "Andy" Powtórka – 10.05.20., 20.05

***

"Andy" Krzysztofa Czeczota – w swojej złożonej warstwie fabularnej – to zapis szaleństwa, w jakie popada tytułowy bohater, młody realizator dźwięku (w tej roli znakomity Adam Woronowicz). Zawodowo zajmuje się montażem dźwięku, głównie do tasiemcowych seriali telewizyjnych. Do znudzenia powtarza fragmenty ścieżek dźwiękowych; praca ta jednocześnie go nuży i fascynuje.

Pewnego dnia Andrzej, niczym Gustaw z "Dziadów", przechodzi przemianę. Hic natus est Andy, chciałoby się sparafrazować Mickiewicza. Bo Andrzej, z powodu rozmów z wyimaginowanym bohaterem, który mówi głosem Romana Wilhelmiego (wybrane fragmenty nagrania archiwalnego "Moskwy-Pietuszki" Wieniedikta Jerofiejewa z 1991 roku), staje się innym człowiekiem. A precyzyjniej mówiąc, popada w szaleństwo, które powoduje, że nie ma już starego Andrzeja. Jest Andy, który nie oddziela rzeczywistości "tu i teraz" od fikcji seriali oraz słuchowisk. Funkcjonuje w świecie Baudrillard’owskich symulakrów, gdzie już nie można odróżnić oryginału od kopii.

Słuchowisko jest więc też inteligentną krytyką współczesnych mediów, które uwodzą odbiorcę, zatapiając go w nierzeczywistości, która przecież rzeczywistość chce imitować, a nawet więcej - chce nią być. A chce nią być, w przypadku mediów, dla zysku. Wywołany  temat – pieniądze – jest zresztą w słuchowisku siłą napędową wątku kryminalnego, w który uwikłany jest bohater. Autor scenariusza korzysta bowiem z rozmaitych gatunków: przypowieści filozoficznej, kryminału, powieści obyczajowej.

"Andy" to również przewrotny hołd oddany magii dźwięku i możliwości jego zapisu. Krzysztof Czeczot, we współpracy ze znakomitym realizatorem Andrzejem Brzoską, wykorzystał istniejące nagranie archiwalne i łączy je z własnym scenariuszem. Za sprawą technologii Adam Woronowicz rozmawia z Romanem Wilhelmim (zjawiskowo zresztą interpretującym "Moskwę-Pietuszki" Jerofiejewa) o sprawach najistotniejszych.

Słuchowisko, będące niejako prezentem dla słuchaczy z okazji Międzynarodowego Dnia Radia, przypadającego 13 lutego, zostanie nadane w systemie Dolby Pro Logic II, do odsłuchania za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu.

Na słuchowisko w reżyserii Krzysztofa Czeczota zapraszamy w niedzielę, 10 lutego o godz. 21.05

"Andy", reżyseria - Krzysztof Czeczot, realizacja akustyczna - Andrzej Brzoska, muzyka - Adam Walicki

Obsada:

Adam Woronowicz (Andy)

Roman Wilhelmi (z nagrania archiwalnego powieści "Moskwa-Pietuszki" Wieniedikta Jerofiejewa z 1991 roku)

Magdalena Cielecka (Magda)

Grażyna Barszczewska (Matka)

Zbigniew Konopka (Malicki)

Grzegorz Kwiecień (Paweł/Kelner)

Kinga Tabor (Kobieta)

Janusz Wituch (Kontroler/Policjant)

Krzysztof Czeczot (Reżyser)

Janusz Szydłowski (Lektor)

Czytaj także

"Przeklęte" tematy Houellebecqa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2012 11:56
Tym razem na Scenę Teatralną Trójki przeniesiemy najnowszą powieść francuskiego pisarza, która jest błyskotliwą satyrą społeczną z mocnym wątkiem kryminalnym. "Mapa i terytorium" to również traktat o ułomności relacji międzyludzkich
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rytuały pogrzebowe w czasach rozwiniętego barbarzyństwa" w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 10:30
Słuchowisko Pawła Sali w warstwie fabularnej luźno nawiązuje do wydarzenia z września 2005 roku, kiedy autobus wiozący na pielgrzymkę do Częstochowy grupę maturzystów z Białegostoku doszczętnie się spalił po zderzeniu z innym pojazdem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talar, Zawadzka i Opania czytają ludzi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 15:00
Już w najbliższą niedzielę na "Scenie Teatralnej Trójki" zagości "Wypożyczalnia ludzi" autorstwa Krzysztofa Wójcickiego.
rozwiń zwiń