X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wolontariusze w hołdzie cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 12:40
Muzeum Powstania Warszawskiego odkąd istnieje, czyli od 2004 roku, zajmuje się renowacją mogił powstańczych. W tym roku po raz pierwszy muzeum podjęło również działania, by ratować groby ofiar cywilnych powstania. – Od kiedy zajmujemy się tematem Powstania Warszawskiego jako instytucja i rozmawiamy z powstańcami, zawsze mówili oni: "Pamiętajcie nie tylko o nas, ale i o naszych kolegach, naszych przyjaciołach z oddziałów, o ludności cywilnej" – wspominał w Trójce dyrektor placówki Jan Ołdakowski.
Groby żołnierzy Batalionu AK Zośka na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie
Groby żołnierzy Batalionu AK "Zośka" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w WarszawieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj
06:53 2020_10_30-12-19-16_Trojka_do_Trzeciej.mp3 Akcja wolontariuszy na rzecz zapomnianych grobów ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego. Rozmowa z Janem Ołdakowskim (Trójka do trzeciej)

 

powstanie serwis 1200.jpg
1944 - Powstanie Warszawskie. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

Wydobyci z niepamięci

Pracownicy oraz wolontariusze związani z Muzeum Powstania Warszawskiego do tej pory odnowili 144 powstańcze groby, dzięki datkom zbieranym m.in. podczas obchodów kolejnych rocznic wybuchu. W tym roku uda się to zrobić z kolejnymi jedenastoma – niektórymi w opłakanym stanie. 

– Niektóre groby są zagrożone likwidacją. Ratowaliśmy je w sytuacji, w której nie było śladów po tym, że istnieją. Niesamowite jest zaangażowanie ludzi, którzy mają swoje prace, a przychodzą do muzeum czy organizują tę zbiórkę pod naszymi auspicjami, a później wyszukują te groby wraz z naszymi historykami – opowiadał Jan Ołdakowski.

Wirtualny spacer po Powązkach

W obliczu rosnącej z dnia na dzień liczby zakażonych koronawirusem, wiele osób zdecyduje się zostać w domach. Dlatego Muzeum Powstania Warszawskiego zdecydowało się zorganizować wirtualny spacer po Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym, który rozpocznie się 1 listopada o godz. 14.00.


– Szef naszych przewodników dr Szymon Niedziela oprowadzi Państwa na naszej stronie internetowej i naszych profilach społecznościowych po Powązkach Wojskowych. Opowie o najważniejszych grobach, wskaże też miejsca, które są dla nas szczególnie ważne – zapowiedział dyrektor muzeum.

Muzeum Powstania Warszawskiego planuje także wziąć udział w renowacji jednego z najważniejszych pomników Warszawy, czyli pomnika Polegli Niepokonani w parku Powstania Warszawskiego.

Godzina "W" Warszawa | Rondo Romana Dmowskiego/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 30.10.2020
Godzina emisji: 12.19

kr

Czytaj także

Wojskowe Powązki – miejsce spoczynku żołnierzy wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 12:11
Na Wojskowych Powązkach w Warszawie można oglądać wystawę „Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem”. Ekspozycja streszcza historię Kwatery Ł, potocznie zwanej Łączką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powązki Wojskowe mają być "nekropolią narodową". Jan Józef Kasprzyk zapowiada ustawę

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 07:24
Szef Urzędu ds. Kombatantów chce ustawy o prestiżowej nekropolii - podaje piątkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powązki, "Toledo", cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej. Nowe miejsca poszukiwań IPN

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 02:05
Powązki Wojskowe, dawne więzienie "Toledo" na warszawskiej Pradze i cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej to miejsca, w których prace prowadzić będzie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Ze względu na pandemię koronawirusa rozpoczęcie prac przesunięto na początek lata.
rozwiń zwiń