X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Amos Oz w Trójce o swoim życiu i twórczości

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 09:20
Gościem Michała Nogasia w czwartkowym "Klubie Trójki" był jeden z najwybitniejszych pisarzy współczesnych, izraelski autor Amos Oz.
Audio
  • Amos Oz w Trójce o swoim życiu i twórczości (Klub Trójki)
Amos Oz w swoim mieszkaniu w Tel Awiwie
Amos Oz w swoim mieszkaniu w Tel AwiwieFoto: Michał Nogaś/Polskie Radio

Z Trójkowym Znakiem Jakości ukazuje się właśnie wznowienie jego wybitnej powieści "Opowieść o miłości i mroku", a w kwietniu w polskich kinach oglądać będzie można jej ekranizację – w reżyserii Natalie Portman.

"Czułem, że jestem świadkiem rzeczy wielkich. (…) Byłem bardzo wrażliwym i upolitycznionym chłopcem. Zacząłem czytać gazety i słuchać wiadomości kiedy miałem sześć, siedem lat. Znałem nazwiska głów państw, korytarz w naszym mieszkaniu był obwieszony mapami, na których mogłem śledzić przebieg II wojny światowej – już jako czterolatek. Znałem najważniejsze bitwy, wiedziałem z grubsza, o co chodzi w tej wojnie. Zdawałem sobie sprawę z wagi wydarzeń, których byłem świadkiem. Ale nie miałem pojęcia, że kiedyś te wydarzenia będę opisywał. Kiedy byłem dzieckiem, marzyłem raczej o ich kształtowaniu. W tajemnicy bawiłem się sam, a czasami z przyjaciółmi i udawałem, że jestem Ben Gurionem, że ja tym wszystkim rządzę. Udawałem, że dzwonię do niego (a nawet nie mieliśmy telefonu) i mówię mu co, powinien zrobić. Tak sobie wyobrażałem moją przyszłość…"

"Opowieść o miłości i mroku", powieść z wieloma wątkami autobiograficznymi, jest jednym z największych osiągnięć Oza, książką czytaną i docenianą na całym świecie. 76-letni dziś pisarz przyznaje, że jest zdziwiony odbiorem dzieła. Myślał, że wydrukuje je w zaledwie stu egzemplarzach i rozda znajomym w Jerozolimie i Tel Awiwie. Tymczasem książkę pokochali czytelnicy na całym świecie, doczekała się wydań w kilkudziesięciu językach. Zachwyciła Natalie Portman, która ponad pięć lat życia poświęciła pracy nad ekranizacją dzieła Oza.

O tym, jak dziś patrzy na "Opowieść o miłości i mroku" oraz film powstały na jej podstawie, o życiu w kibucu [ważny wątek w powieści, mający także wiele wspólnego z tematem tegorocznego festiwalu Literacki Sopot, którego gościem honorowym będzie Izrael] i o swojej najnowszej, także znakomitej powieści "Judasz", Amos Oz opowiedział Michałowi Nogasiowi w swoim mieszkaniu w Tel Awiwie.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki    
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Amos Oz (pisarz)
Data emisji: 10.03.2016  
Godzina emisji: 21.08

mn/mk


Czytaj także

"Kocia książka" - nowość od... Jarosława Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 12:25
- To książka, o której istnieniu nikt poza samym Jarosławem Iwaszkiewiczem i kilkoma jego bliskimi nie wiedział. Czekała na odkrycie w szufladzie w muzeum w Stawisku pod Warszawą - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wybrańcy" - wstrząsająca opowieść o masowej eutanazji bezbronnych

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 12:11
Do polskich księgarń trafiła nowa powieść Steve'a Sema-Sandberga, autora głośnej książki "Biedni ludzie z miasta Łodzi".
rozwiń zwiń