X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Moda stworzona przez pióro

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 22:15
Czy wygląd oddaje osobowość twórczą? Na przykład – literacką? Temat wywołała książka "Pod podszewką. Prawdziwy wizerunek pisarza". 
Audio
  • Czy wygląd oddaje osobowość twórczą? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dmytro Zinkevych

Autorki: Sylwia Stano i Zofia Karaszewska koncentrują się na tym, co noszą nasi popularni autorzy książek (raczej lekkich). Rozmawiały z 18 popularnymi polskimi pisarzami oraz jedną krytyczką literacką o tym, co kto ma w szafie i w jakiej garderobie czuje się najlepiej. W tle pojawiły się pytania o związki wyborów modowych (czy raczej stylizacjach) z samoświadomością, wyobraźnią i autoprezentacją na spotkaniach z czytelnikami i na wystąpieniach w mediach.

Pierwszy celebryta, dandys i kreator mody, do tego wzięty poeta i bojownik o niepodległość Grecji – to lord George Gordon Noel Byron (1788 – 1824). O jego stroju i odchudzaniu mamy wiele informacji. O niektórych pisarzach krążyły legendy, jeśli chodzi o strój, zachowanie i upodobania (np. kulinarne): Balzac, Tołstoj, Dostojewski, Beaudelaire…

To wszystko nic wobec tupetu George Sand (1804 – 1876), która przywdziała strój męski i przejęła męskie zachowania (cygara, ostry język i pisanie do "męskich" periodyków). W Polsce z ekstrawagancji znani byli Stanisław Wyspiański i Lucjan Rydel (chłopomani). W tym czasie w Anglii dekadencję lansowali Oscar Wilde, zaś we Francji – Joris-Karl Huysmans. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Sylwia Stano, Zofia Karaszewska (dziennikarki, piszące o o literaturze i czytaniu w kwartalniku "Przekrój", autorki książek "Ada, to wypada"), Janusz Noniewicz (historyk mody, publicysta, wykładowca i kierownik Katedry Mody warszawskiej ASP)
Data emisji: 9.01.2019
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Kino szaleje w galeriach

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 22:00
To zdarza się coraz częściej: chodzimy do galerii, zamiast do kina. Bo w muzeach też można obejrzeć filmy… niekiedy pokazane w ciekawszy niż w kinie sposób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O sukcesach polskich aktorów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 22:00
W noworoczny wieczór rozmawialiśmy o międzynarodowych sukcesach polskich aktorów w 2018 roku i szansach na rozwój ich zagranicznej kariery.
rozwiń zwiń