Medycyna ratunkowa dawniej i dziś

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Medycyna ratunkowa dawniej i dziś
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/wellphoto

Gościem wtorkowego "Klub Trójki" był dr Jarosław Sowizdraniuk, wybitny specjalista medycyny ratunkowej, który opowiedział o tym, co należy robić podczas udzielania pierwszej pomocy.

Posłuchaj

Pierwsza pomoc w kryzysowych sytuacjach (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Rozmawialiśmy o współczesnych metodach ratowania życia, o granicy między życiem a śmiercią, a w zasadzie o tym, jak ta granica się zmieniała. Mówiliśmy również o tym, jak pierwsza pomoc wyglądała w przeszłości.

Według ratownika medycznego ludzie zazwyczaj boją się podejść do osoby, która leży na chodniku. – Trzeba podejść, dotknąć, zapytać jak się czuje, jeżeli nie reaguje to sprawdzić czy oddycha. Co mam na myśli? Pochylić się nad nim, przyłożyć ucho do ust i nasłuchiwać ruchu powietrza, zobaczyć czy klatka piersiowa się rusza. Jeżeli zauważymy brak oddechu, to musimy zadzwonić po pomoc pod numer 999 lub 112 i powiedzieć, gdzie jesteśmy i że mamy do czynienia z osobą, która nie oddycha – powiedział dr Jarosław Sowizdraniuk, specjalista medycyny ratunkowej.

Najczęściej nie znamy procedur związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Co należy wtedy robić, jeżeli nie przypominamy sobie ze szkoły, by pomóc poszkodowanemu zanim przyjedzie pogotowie? – W centrum powiadamiania ratunkowego pracują osoby, które wiedzą, co robić i podpowiedzą nam najważniejsze działania. W erze smartfonów możemy to sprawdzić w internecie i działać według tej instrukcji – dodał dr Jarosław Sowizdraniuk.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której dokładnie omówiono zasady pierwszej pomocy w różnych sytuacjach.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Gość: dr Jarosław Sowizdraniuk (specjalista medycyny ratunkowej)
Data emisji: 29.01.2019
Godzina emisji: 21.08


Polecane