X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Dwa Teatry – po raz dziewiętnasty!

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 22:00
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" to wspólne nasze święto.
Audio
Goście Klubu Trójki
Goście "Klubu Trójki"Foto: Wojciech Dorosz/PR

Plakat promujący Dwa Teatry - Sopot 2019 Plakat promujący "Dwa Teatry" – Sopot 2019

W czasie jego trwania od początku XXI wieku w Sopocie spotykają się twórcy obu teatrów: aktorzy, reżyserzy, reżyserzy dźwięku, kompozytorzy, a także autorzy sztuk oraz… dziennikarze realizujący tzw. misję, wreszcie – najważniejsi – słuchacze i widzowie.

Rola obu teatrów przez te prawie dwie dekady zmieniała się, od marginalizowanej, po docenianą w stopniu najwyższym. Przez lata teatr telewizji przeżywał prawdziwy kryzys, teatr radiowy – tańszy – próbował radzić sobie na różne sposoby, czerpiąc nade wszystko siłę z pasji twórców. Od dwóch lat Telewizja Polska nadaje na powrót premiery oraz powtórzenia w poniedziałkowe wieczory, prezentuje realizacje telewizyjne bądź, co trwa już od kilku lat, przeprowadza transmisje spektakli z teatrów "żywego planu". Teatr pojawia się więc systematycznie w Programie 1 TVP oraz w TVP Kultura.

"Dwa Teatry" – serwis specjalny Polskiego Radia >>>

W efekcie na Festiwalu "Dwa Teatry" oglądamy przedstawienia powstałe w danym sezonie (tym razem to sezon 2018/2019), bez selekcji. Teatr radiowy od lat wybiera słuchowiska i ich liczba na "Dwóch Teatrach" utrzymuje się na poziomie około trzydziestu. Na festiwal powróciły rozgłośnie regionalne, co czyni radiowe propozycje bardziej różnorodnymi, choć zazwyczaj zróżnicowane są także propozycje trzech anten: Programu Pierwszego, Drugiego i Trzeciego.

Od ubiegłego roku "Dwa Teatry" powróciły do czterodniowego czasu trwania festiwalu.

Jak przedstawia się program 19. edycji Dwóch Teatrów? O tym rozmawiamy w specjalnym wydaniu "Klubu Trójki", na dzień przed rozpoczęciem festiwalu. Wydanie jest specjalne, gdyż nie ma charakteru publicystycznego, lecz informacyjny. To zresztą tradycja, od lat zapowiadamy obszernie program festiwalu w czwartek poprzedzający "Dwa Teatry". Są to na przemiennie: "Trójka pod Księżycem" bądź "Klub Trójki". Na samym festiwalu spotykamy się z twórcami, na dzień przed – z dyrektorami. Naszymi gośćmi są: Ewa Millies-Lacroix – dyrektor telewizyjnej części festiwalu, kierująca Agencją Kreacji Teatru Telewizji, Małgorzata Małaszko i Janusz Kukuła – dyrektorzy części radiowej festiwalu oraz Mariusz Cieślik – wicedyrektor Trójki. To – w dużym stopniu – od szefów anten (w tym przypadku Dwójki i Trójki) oraz od odpowiadającego za Teatr Polskiego Radia zależy repertuar naszych scen. Ich zaangażowanie, połączone z kreatywnością redaktorów zajmujących się teatrem decydują o atrakcyjności radiowych scen teatralnych.

W tym roku w konkursie telewizja pokaże 28 spektakli, a radio 34 słuchowiska. W programie towarzyszącym konkursowi uhonorowani zostaną twórcy, których rocznice obchodzimy w tym roku: Gustaw Herling-Grudziński (100. rocznica urodzin), Witold Gombrowicz (50. rocznica śmierci oraz 115. urodzin, Stanisław Ignacy Witkiewicz (80. rocznica śmierci), Stanisław Wyspiański (150. rocznica urodzin) oraz… Stanisław Moniuszko (200. rocznica urodzin).

Trójka w konkursie przedstawi słuchowiska: "W jednym kapciu, w drugim bucie" Marka Kochana (24 maja, o godz. 15.55), "Dziada Kalinę" Rafała Wojasińskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza (26 maja, o godz. 15.20), "Nie miejsce" Marcina Teodorczyka w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz (27 maja, o godz. 10.00) oraz "Mojżesz – remix" Tomasza Mana (27 maja, o godz. 11.50).

Podobnie jak w ubiegłym roku, na "Dwóch Teatrach" zostanie publicznie zrealizowane słuchowisko. Jego retransmisję zaprezentujemy 2 czerwca o godz. 20.05. W tym roku będzie to adaptacja dwóch wczesnych opowiadań Witolda Gombrowicza: "Tancerz mecenasa Kraykowskiego" oraz "Dziewictwo" w reżyserii Tomasza Mana. Zapraszamy na Scenę Kameralną Teatru Wybrzeże (25 maja, o godz. 20.00). Wystąpią: Olga Sarzyńska, Przemysław Bluszcz, Andrzej Mastalerz, Andrzej Ferenc oraz Łukasz Lewandowski. Muzyczny performans wykona Piotr Salaber. Reżyserii dźwięku podejmie się, podobnie, jak przed rokiem, Andrzej Brzoska. Sporo zależy od Państwa, liczymy więc na liczną i sprzyjającą publiczność. 

Festiwal "Dwa Teatry" w Sopocie – od piątku do poniedziałku (24-27 maja). Bądźcie z nami.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Barbara Marcinik
Goście: Ewa Millies-Lacroix (dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji), Małgorzata Małaszko (dyrektor radiowej Dwójki), Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia), Mariusz Cieślik (wicedyrektor radiowej Trójki)
Data emisji: 23.05.2019
Godzina emisji: 21.09